Menu
GIDA GERÇEĞİ

Bağırsak mikrobiyotasının önemi

Bağırsak mikrobiyotasının önemi
Yayınlanma Tarihi: 30.11.2015
Okunma Sayısı: 1082

Gazi Üniversitesi Gastroenteroloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarkan Karakan bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin yetersizliği sindirim sistemi hastalıklarının (bağırsak iltihabı, karında şişkinlik, kabızlık ve ishal) yanı sıra obezite, depresyon, şizofreni ve çocuk otizmi gibi hastalıklarının da nedeni olabileceğini açıkladı.

Karakan obezite ile bağırsak mikrobiyotası arasındaki ilişkinin önemini belirtmek adına yapılan bir çalışmayı referans vererek obez fareden alınan dışkının sağlıklı farenin bağırsaklarına nakli yapılıp aynı diyeti devam etmesine rağmen sağlıklı farenin zamanla şişmanladığını belirtmiştir.

Probiyotik takviyesinin bağırsak hastalıklarını iyileştirdiği bazı çalışmalarca görülse de bağırsak sağlığı üzerine başka tedavi çalışmaları da dünyanın birçok yerinde devam etmektedir. Son zamanlarda üzerinde çalışılan dışkı nakli tedavi yöntemi ile sağlıklı bir insanın dışkısının bazı işlemlerden geçirildikten sonra hasta olan kişinin bağırsağına aktarımı ile bazı hastalıkların iyileştirebileceği gözlemlenmiştir.

Sonuç olarak bağırsak sağlığının birçok hastalıkları önlemede çok önemli rol aldığı gerçeği olduğu ve bağırsak sağlığını korumak adına yanlış beslenme ve çok sık antibiyotik kullanımının kaçınılması gerektiği belirtilmiştir.

Kaynak:
http://www.iha.com.tr/haber-bazi-hastaliklarinizin-sebebi-bakteri-mikrobiyotasi-olabilir-414208/ 


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)