Menu
BESLENME & OBEZİTE

Yaşlı beslenmesinde önemli besin öğeleri

Yaşlı beslenmesinde önemli besin öğeleri
Yayınlanma Tarihi: 15.03.2015
Okunma Sayısı: 742

Yaşınız kaç olursa olsun sağlıklı beslenmek ve formunuzu korumak her zaman çok önemlidir. Bizler yaşlandıkça vücudumuzun ihtiyaçları değişir ve bu nedenle özellikle bazı besin öğeleri beslenmemiz içerisinde çok daha önemli hale gelir.

Kalsiyum ve D Vitamini

Kalsiyum ve D vitamini yaşı bireylerin kemik sağlığını korumak adına oldukça önemli besin öğeleridir. Her gün üç porsiyon süt veya yoğurt tüketerek yeterli miktarda kalsiyum alabilirsiniz. Kalsiyumdan zengin diğer yiyecekler; zenginleştirilmiş  kahvaltılık gevrekler, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kemikleri ile tüketilen küçük balıklardır. Eğer kalsiyum tableti veya multivitamin kullanıyorsanız içerisinde D vitamini olmasını tercih edin. Ayrıca D vitamini için güneşten yararlanmayı da unutmayın.

B12 Vitamini

50 yaşın üzerindeki çoğu birey yeterli miktarda B12 vitaminini alamaz. B12 hayvansal kaynaklı yiyeceklerde bulunur ancak yaşa bağlı olarak sindirim problemleri nedeni ile vücutta yeterli miktarda bulunamaz. B12 vitamini açısından her yıl kontrol yapılmalı ve gerekli destekler muhakkak yapılmalıdır.

Posa

Bağırsaklarınızın düzenli çalışması için diyetinizde yeterli miktarda yüksek posalı yiyecekler bulunmalıdır. Posa aynı zamanda sizi kalp hastalığı ile tip 2 diyabete karşı korur ve kilonuzu korumanızı sağlar.

Potasyum

Diyetinizdeki sodyum(tuz) miktarınız azaltıp, potasyum miktarını artırarak yüksek tansiyon riskinizi azaltabilirsiniz. Meyveler, sebzeler ile az yağlı veya yağsız süt ve süt ürünleri potasyum için iyi kaynaklardır. Aynı zamanda yemeklerinizi az tuzlu veya tuzsuz tercih ederek sodyum tüketiminizi de kontrol altında tutabilirsiniz.

Diyetinizdeki yağlara dikkat edin:

Doymuş yağ, trans yağ ve kolesterol içeriği düşük yiyecekler kalp hastalığı riskini azaltırlar. Yemeniz gereken yağların çoğunluğunun çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlardan gelmesine gayret edin. Bu nedenle özellikle zeytinyağı ve diğer bir bitkisel yağları birlikte kullanın. Balığın içerisinde bulunanw-3 yağ asitlerinin faydalarını da unutmayın.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)