Menu
BESLENME & OBEZİTE

Unun proteini kas gelişimi için whey proteine rakip olabilir mi?

Unun proteini kas gelişimi için whey proteine rakip olabilir mi?
Yayınlanma Tarihi: 29.12.2016
Okunma Sayısı: 611

Araştırma yaş ortalaması 71 yıl, ortalama beden kütle indeksi 25.3 olan sağlıklı altmış yaşlı ile yürütülmüştür.
 
İnfüzyon denemesinden önceki gece katılımcıların, enerjinin %16’sı protein, %51’i yağdan ve %33’ü karbonhidrattan olacak şekilde standardize bir öğün tüketilmesi sağlandı.
 
Randomize gruplara ayrılan bireylerden birinci gruba 35 gram un proteini (WP-357), 2.gruba 35 gram hidrolize un proteini (WPH-35), 3.gruba 35 gram miçel kazein (MCas-35), 4.gruba 35 gram whey proteini (whey-35), 5.gruba ise 60 gram hidrolize un proteini (WPH-60) verilmiştir.
 
Sonuçlar postprandiyal kan amino asit konsantrasyonunun whey-35’de Mcas-35 ve WPH-35’e göre daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Miyofibriller protein sentez oranı Mcas-35 sindiriminden sonra artış göstermiştir ve Mcas-35, WHP-35’den daha yüksek bulunmuştur. İçeriğindeki lösin miktarı eşit olmasına karşın (4.4 gram), öğün sonrası plazma lösin konsantrasyonu whey-35’de WPH’e göre daha yüksek tespit edilmiştir.  Tüm bu sonuçlara rağmen WHP-60 tüketimi başlangıca göre protein sentezini arttırdığı ifade edilmektedir.
 
Bitkisel proteinler kötü değil mi?
Bu çalışmanın sonucuna göre kazein emiliminden sonra kas protein sentezi, un proteini emiliminden sonrakine göre daha yüksektir. Bunun nedeni esansiyel amino asit olan lösin içeriğinin un hidrolize proteininde daha düşük olmasıdır. 
Bitkisel kaynaklı proteinler, düşük sindirilebilirlik karakteristiğe sahiptir. Bu demektir ki bitkisel kaynaklı proteinler daha az sindirilebilir ve emilebilir protein içerir. Bu durumda amino asitlerin öğün sonrası ulaşılabilirliği daha düşük olduğundan kas sentezi öncü maddelerine yeterince dönüşemezler.
 
http://www.nutraingredients.com/Research/Wheat-protein-rivals-whey-for-muscle-growth-study-suggests


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)