Menu
BESLENME & OBEZİTE

Tırnaklarınızın sağlıklı olmasına yardımcı olacak besinler

Tırnaklarınızın sağlıklı olmasına yardımcı olacak besinler
Yayınlanma Tarihi: 23.09.2015
Okunma Sayısı: 5011

Beslenme, vücudumuzda elden ayağa oldukça önemli işlevlere yardımcıdır. Aslında tırnaklarınız beslenme durumunuz hakkında bilgi verebilir. Tırnaklarınızın sağlığı için doğru besinler tüketmelisiniz. Doğru beslenme ile tüm bedeninizin sağlığını korumuş olursunuz.

Tırnaklarınızda sorunlara yol açan besin öğesi yetersizlikleri


Tırnaklarınızın sağlıklı olmasına yardımcı olacak besinler

Tırnaklarınızdaki sorunlar vücudunuzdaki besin öğesi yetersizliklerine işaret etmektedir. Eğer bu belirtilerden birini fark ederseniz belirtilen besin öğesine beslenme düzeninizde daha çok yer vermeniz gerekir.

Tırnak sağlığı ile ilişkilendirilen temel besin öğeleri:

- Süt ve süt ürünleri protein, kalsiyum, çinko ve B12 vitamini açısından zengin kaynakladır ve tırnaklarınızın güçlü kalmasına yardımcı olurlar.

- Yeterli miktarda protein, demir ve çinko aldığınızdan emin olmak için beslenmenize yağsız kırmızı et, tavuk ve balık dahil edin. Proteinden zengin bir başka besin olan yumurta aynı zamanda B12 vitamini ve folik asit de içerir.

- Fırsat buldukça demir, A vitamini, B12 vitamini ve folik asitten zengin olan organ etlerini(ör. Karaciğer) tüketin.

- Diyetinizi kuru baklagiller ile zenginletirin. Kuru baklagiller posa bakımından zengindir ve protein, çinko, demir ile folik asit içerir. Bu besin öğeleri ile tırnaklarınızın kırılmasını ve tırnaklarınızda beyaz lekeler oluşmasını önler.

- Kalsiyum, folik asit ve A vitamini bakımından zengin yeşil yapraklı sebze tüketiminizi artırın.

- C vitamininden zengin olan turunçgil ve sebzelerin tüketimi tırnaklarınızda kızıl-kahve lekelerin oluşmasını önleyecektir.

- Tırnaklarınızın güçlü kalması için başlıca sarı ve turuncu sebzelerde bulunan A vitaminine ihtiyacınız vardır.

- Tırnak sağlığı için gerekli olan bir diğer besin öğesi de karaciğer, et, süt, yumurta sarısı ve pek çok sebzede bulunan biotindir.

- Tırnaklarınıza ve tüm vücudunuza yeterli suyu sağlayabilmek için günde en az 8 bardak su içmeyi unutmayın.

Dikkat edin!

Tırnaklarınızdaki değişimler çoğunlukla besin öğesi yetersizliklerini işaret eder fakat bazı sorunlar ciddi sağlık problemlerinin göstergesi olabilir. Endişeleriniz olduğu takdirde her zaman doktorunuza danışın. 

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)