Menu
BESLENME & OBEZİTE

Tatlı krizine karşı savaşalım!

Tatlı krizine karşı savaşalım!
Yayınlanma Tarihi: 17.06.2014
Okunma Sayısı: 14893

Hiç sabah yediğiniz bir kekin gün içinde başka tatlı bir besine olan isteğinizi arttırdığını fark ettiniz mi ?  Ya da bir öğünü tatlı yemeden kapatamıyor musunuz ? Enerjinizi arttırmak için sürekli şekerli atıştırmalıklar mı arıyorsunuz ? Gelin birlikte bu isteklerin nedenlerini ve çözüm önerilerini öğrenelim.

Çoğumuz bizi iyi hissettirdiği için şekerli besinler tüketiyoruz .Tatlı yiyecekler beyindeki serotonin seviyesini arttırdığından daha sakin ve daha mutlu hissetmemizi sağlıyor . Gıda sektörü de bu amaçla ürünlerinin beğenilmesi ve satın alınması için işlenmiş besinlerin içine daha fazla şeker koyuyor . Dildeki tat tomurcukları da tatlı besinlere alıştıkça daha fazla şeker istiyoruz . İşin içine birde alışkanlık faktörü giriyor. Bir bardak çayın yanına bir kurabiye yemek veya yemeğimizi bir dondurma ile bitirme arzusu sıradan oluşan bir alışkanlık haline gelebiliyor . Şekerli besine daha sık ulaştıkça yapılan davranış için oluşan bilinç azalıyor . İyi haber şu ki ; tat tomurcukları şekeri istemek için şartlanabildikleri gibi şekeri daha az istemek için de eğitilebilirler . Tatlı krizlerinin ne kadar süre sonra ortadan kalkabileceğine dair herhangi bir sabit veri olmamasına karşın profesyonel veya kişisel deneyimler sonucunda 3-4 hafta gibi bir süreçte tat tomurcuklarının eğitilebileceği bilinmekte.

Tuzun azaltılması ile ilgili yapılan çalışmalarda da benzer süre zarfından söz edilir .

Tatlı besinleri tüketmek sıkı bir alışkanlık haline gelebildiğinden bunun üstesinden gelmek daha uzun sürebilir .Tat tomurcuklarını sıfırlamak ve şeker alımını kesmek için uygulanabilecek bazı öneriler :

1) Şeker alımını yavaş yavaş azaltın : 

Çaya veya kahveye şeker veya bal koyuyorsanız , yulaf ezmesine akçaağaç şurubu ekliyorsanız , meşrubatlara  agave nektarı koyuyorsanız , tat tomurcuklarını daha az bir tatlı tadına alıştırmak için adım adım azaltın . Her hafta bir çay kaşığının ¼ ü kadar kullandığınız tatlandırıcı miktarını azaltın. 1 çay kaşığından fazla kullanıyorsanız yarım çay kaşığı kadar azaltın. Yeni tatlılık seviyesine alıştığınızda tekrar kesmeyi deneyin.  Şekerli meşrubatları ( limonata , buzlu çay , meyve suyu vb. ) sulandırın . Tatlı tüketimi haftada bir defa oluncaya kadar her hafta tükettiğiniz  tatlı porsiyonlarını  ve sayısını azaltın .

2) Yapay tatlandırıcılardan uzaklaşın :

Şeker yerine tatlandırıcı kullanmak tatlı isteğini azaltmayıp , bu isteği beslemeye devam edecektir . Tatlandırıcılardaki yoğun tatlı tadı da tat tomurcuklarının meyve gibi doğal şeker içeren besinlere karşı algıladığı tadı değiştirecektir .

3) Tatlı ihtiyacınızı doğal şeker ile karşılayın :

Yemekler veya atıştırmalıklara doğal tatlı besinler ilave ederek şeker isteğiyle başa çıkın . Örneğin ; kış kabağını karanfil ve tarçınla hazırlayın , yeşil salatalara dilimlenmiş çilek veya ahududu ekleyin ,  kinoa veya yeşil salatalara kuru kayısı ekleyin . Şekerli granola barlar yerine taze, haşlanmış , dondurulmuş meyve yiyin. .

4) Tatlı krizine neden olan durumları tespit edin :

Şeker alışkanlığınızın arkasında ne var ? Sıkıldığınızda veya stresli olduğunuzda ya da televizyon izlerken kendinizi çerez dolabının yanında mı buluyorsunuz ? Ya da sadece bir kutu çikolatalı kurabiyenin evde olduğunu bilmek yetiyor mu ? Şeker alımına sizi iten duygular ortaya çıktığında farklı olarak edinebileceğiniz uğraşların bir listesini çıkarın ve sık sık gözden geçirin . Mümkün olduğunca çok sayıda sizi tetikleyen nedenleri ortadan kaldırın . Örneğin ; evin içine abur cubur sokmayın ya da televizyon kumandasına uzanmak yerine bir kitap okumayı tercih edin .

5) Her 3-4 saatte bir beslenin :

Yemek için çok üzün süre beklenmesi açlığın şekerli bir besinle bastırılmasıyla sonuçlanmakta . Kan şekerini istikrarlı bir seviyede tutmak ve iştahı kontrol altına almak için 3 ana öğün alıp , bir sabah ve birde öğleden sonra bir ara öğün alın . İştahı uzun süre bastırmak için yemek veya ara öğünlerde protein içeren besinlere ( yumurta /yumurta akı, yoğurt, tavuk, balık, yağsız et, tofu, baklagiller, fındıkgiller vb. ) ağırlık verin. 


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)