Menu
BESLENME & OBEZİTE

Tarçın kan şekeri yükselmesini önlüyor

Tarçın kan şekeri yükselmesini önlüyor
Yayınlanma Tarihi: 12.11.2014
Okunma Sayısı: 2828

İsveçli araştırmacılar, 6 gram tarçın içeren pirinç pudingi verilen öğün sonrasında 14 bireyin gastrik boşalma, öğün sonrası kan glikoz konsantrasyonları ve tokluk hislerini ölçmüşlerdir.

Gastrik boşalma midenin boşalma esnasında fotoğraflandığı standardize gerçek zamanlı ultrasonografi ile ölçülmüştür. Sonuçlar pirinç pudingine tarçın eklenmesinin gastrik boşalma hızında küçük ama anlamlı bir azalma sağladığını göstermiştir. Bulgular, yüksek karbonhidrat içeren pudinge 6 gram tarçın eklenmesinin ince bağırsakta karbonhidrat emilimini yavaşlattığını göstermektedir. Aynı zamanda tarçın eklenmiş puding tüketimi sonrasında kan glikoz konsantrasyonunun daha az yükseldiği yani kan şekerlerindeki artışı yavaşlattığı belirlenmiştir. Bu çalışmada tarçının tokluk açısından bir etkisi bulunmamıştır.

Bu sonuçlar; Tarçının öğün sonrası kan glikoz kontrolünün sağlanmasında yardımcı olabileceği, diyabetli bireyler veya kan şekeri kontrolü ile ilgili endişeleri ve sorunları olanlara yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)