Menu
BESLENME & OBEZİTE

Susuzluğunuzu çayla giderebilirsiniz

Susuzluğunuzu çayla giderebilirsiniz
Yayınlanma Tarihi: 18.07.2016
Okunma Sayısı: 2390

Dünya’da sudan sonra en fazla tüketilen içecek çaydır ve çayın içerdiği kafein miktarı demleme süresine göre değişmektedir. Günlük 400 mg’a kadar kafein alımı orta düzey kafein alımı olarak kabul edilmekte olup, bu düzeyde kafein alımının; bilişsel performans, fiziksel performans ve dikkat için çok yararlı olduğu belirtilmektedir.

Avrupa Besin Güvenliği Otorite’si (EFSA) tarafından, düzenli olarak orta düzey kafein alımının, vücudun su miktarını azaltmadığı, aksine artırdığı bildirilmektedir. Günlük 6 porsiyona kadar çay tüketiminin bu etkiyi yarattığı belirtilmekte olup, Almanya ve Japonya gibi ülkelerin beslenme rehberlerinde, vücudun su miktarını artırmak (hidrasyon) için çay önerildiği de görülmektedir.

Çaya, şeker gibi kalorisi olan bir şey eklenmediğinde, çay tüketimi kilo kontrolünde de etkili olmaktadır. Çay; kardiovasküler hastalıklar ve diyabet gibi kronik hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Ayrıca; kan basıncı ve kan lipid profilinin düzenlenmesi ile diş ve kemik sağlığının korunmasındaki olumlu etkileri, hem yeşil hem de siyah çay tüketiminin önemini artırmaktadır.

Kaynak:
Is tea a healthy source of hydration. Nutrition Bulletin 2015; 40, 166-176.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)