Menu
BESLENME & OBEZİTE

Sporcular için yasal doping: Ne kadar karbonhidrat alınmalı?

Sporcular için yasal doping: Ne kadar karbonhidrat alınmalı?
Yayınlanma Tarihi: 24.07.2016
Okunma Sayısı: 2004

Sporcu beslenmesinde karbonhidratların performansa etkisi çok iyi bilinmekte, hem anaerobik, hem de aerobik enerji sistemlerinde, sporcuların temel enerji gereksinimini, karbonhidratlardan sağlanmaktadır.
Karbonhidratlar çok önemli olmalarına ragmen, sporcular ne kadar karbonhidrat almaları konusunda çok iyi bilgi sahibi değildirler.. Antrenman süresi ve yoğunluğuna göre sporcuların almaları gerekli karbonhidrat miktarları aşağıda belirtilmiştir.

Ortalama günde 1 saat orta şiddette egzersiz yapan bir bireyin karbonhidrat gereksinimi günlük ağırlık başına 5-7 gram arasında olmalıdır. Günde 1-3 saat arasında orta-yüksek şiddette dayanıklılık antrenmanı yapan sporcuların, günlük ağırlık başına 6-10 gram karbonhidrat alması önerilmektedir.

Günde 4-5 saat üzerinde orta-yüksek şiddette çok yoğun antrenman programında olan sporcuların ise, ağırlık başına 8-12 grama kadar karbonhidrat alımlarını artırmaları önerilmektedir. Örneğin 80 kg ağırlığında olan günde 5 saat antrenman yapan bir marathon koşucusunun günde ortalama 800 gram kadar karbonhidrat alması gerekmektedir. Tabi bu karbonhidrat ihtiyacının karşılanması görüldüğü kadar kolay olmamakta, bu konuda spor diyetisyeni ile program yapılması ve gerekli ise karbonhidrat içeren sporcu beslenme destek ürünlerinden faydalanılması gerekmektedir.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)