Menu
BESLENME & OBEZİTE

Şişmanlık nasıl tedavi edilmelidir?

Şişmanlık nasıl tedavi edilmelidir?
Yayınlanma Tarihi: 22.05.2014
Okunma Sayısı: 5765

Şişmanlık ve obezitenin çözümü için farklı birçok yöntem uygulanmaktadır. Farklı diyetler, yöntemler, ilaçlar, egzersizler her gün eklenerek artmaktadır.  Biz kendimize uygun olanını veya en etkili olanını nasıl ayırt edebiliriz. En sağlıklı kilo verme yöntemi hangisidir?

Son yıllarda, yeterli ve dengeli beslenme programı ile birlikte düzenli fiziksel aktivitenin yapılması, kilo kaybı için en fazla önerilen yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kilo kaybetmek için alınan enerjinin azaltılması ve harcanan enerjinin yani fiziksel aktivitenin artırılması temel hedef olarak belirlenmelidir. Enerji azaltılırken öğün sayısı artırılmalı, bu sayede kişinin acıkması engellenmelidir. Beslenme programında enerji ve yağ tüketimi azaltılırken, özellikle protein ve mikro besin öğeleri gereksinimleri muhakkak karşılanmalıdır. Ayrıca beslenmede posa miktarı yüksek tutulmalıdır.

Kişiye özgü beslenme programı hazırlanırken kişinin vücut kompozisyonu, daha önce yaptığı diyetler veya kilo kaybı yöntemleri, kilo kaybı sonrası kilo koruma durumu, sağlık durumu, yaşam ve çalışma şekli, fiziksel aktivite durumu, beslenme alışkanlıkları, sevip sevmediği besinler ve daha birçok etken göz önünde bulundurulmaktadır. Tüm bu etkenlerin bir arada düşünülüp programının hazırlanması ve kontrolü ancak bir diyetisyen tarafından yapılabilir.

Kişiye özgü bir beslenme programı ile sağlığın korunarak kilo problemlerinin çözülmesi ancak bu yolla mümkün olmaktadır. Unutmayın; Kişiye özgü beslenme programı ve fiziksel aktivitenin artırılması,  sadece kilo kaybetmenizi değil, verilen kiloların tekrar alınmasını da engellemektedir.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)