Menu
BESLENME & OBEZİTE

Selenyum ve vücuda faydaları

Selenyum ve vücuda faydaları
Yayınlanma Tarihi: 28.03.2015
Okunma Sayısı: 3341

Selenyum vücut tarafından üretilmeyen su ve besin yoluyla aldığımız bir mineraldir. E vitamini ile birlikte çalıştığında antioksidan özelliği kazanmaktadır. Antioksidanlar, yaşlanmaya ve bazı hastalıklılara (kanser, kalp hastalıkları vs.) sebep olan zararlı kimyasallara karşı vücudu koruyan maddelerdir. Selenyum aynı zamanda bağışıklık sisteminin düzgün çalışması ve bağışıklık sistemi hastalıkların (otoimmün hastalıklar) oluşmasını önlemede görev almaktadır.

Besinlerin selenyum içeriği gıdaların yetiştiği yere göre değişmekle birlikte yengeç, ciğer, balık, kümes hayvanları ve buğday selenyum bakımından zengin gıdalar olarak bilinir. Toprağın selenyum içeriği dünyanın farklı yerlerinde farklı olduğundan  bu gıdaların sağladığı selenyum miktarı da farklılık göstermektedir.

Tiroit hormonu yeterli çalışmaması, osteoartrit (kemik ve ona yakın eklemlerin iltihabi), eklem iltihabı, bahar nezlesi, katarakt, sacların kırlaşması, kronik yorgunluk, duygu durumu bozukluğu, düşük yapma gibi durumların iyileşmesinde selenyumun büyük rol aldığı iddia edilmektedir. Bunlara ek olarak, felç ve damar tıkanıklığı gibi kalp ve damar hastalıkları ve HIV/AIDS tedavisinde ve kemoterapinin yan etkilerini azaltmak için kanser hastalarında selenyum uygulanmaktadır..

Ne kadar etkili?
Selenyumun neye ne kadar etkili olduğunu ölçmek için bilimsel çalışmaların veri tabanları kullanılıp en etkili olduğu durumlar aşağıda şekilde belirtilmiştir.

- Otoimmün troiditi (Hashimoto troiditi): Araştırmalara göre günde 200 mcg selenyum takviyesi alan Hashimoto troiditi hastalarının hastalığa sebep olan antikor üretiminde azalma olduğu gözlemlenmiştir. Selenyumun aynı zamanda bu hastaların ruh halini olumlu şekilde etkilediği de görülmüştür.

- Kolesterol: Bazı araştırmalar vücudunda selenyum eksikliği olan insanların üzerinde günde 100-200 mcg selenyum takviyesi uygulayarak 6 ay sonra kandaki kolesterol değerlerinde azalma olduğunu bulmuştur.

Günlük önerilen miktarı nedir?


Kaynak:
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/natural/1003.html

http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/selenium 

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)