Menu
BESLENME & OBEZİTE

Ortoreksiya : Sağlıklı Beslenmeye Çalışırken Sağlığınızdan Olmayın

Ortoreksiya : Sağlıklı Beslenmeye Çalışırken Sağlığınızdan Olmayın
Yayınlanma Tarihi: 04.08.2014
Okunma Sayısı: 1637

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaya çalışmak, diyabet, kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon, kanser, obeziteye yakanma riskini azaltıp, daha kaliteli bir yaşam sunabilir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını takıntı haline getirmek ise beslenme bozukluğuna işaret eder. 

Sağlıklı beslenmeye çalışmanın zararı olabilir mi?

Ortoreksiya(sağlıklı beslenme takıntısı), sağlıklı yeme alışkanlıkları ile başlayan masum bir süreç iken, kişinin besinleri kendisine zarar veren, kötü besinler olarak algılamaya başlamasıyla kontrolden çıkar. Daha önce kendinin kontrol ettiği durum, onu kontrol etmeye başlar. Ortoreksiya, kişinin sağlıklı olmaya çalışırken yaşam kalitesini düşürerek depresyona sürükleyebileceği gibi, besinlere karşı aşırı seçici davranması ve diyetinden besin öğelerini çıkarmaya başlamasıyla kişiyi malnütrisyona ve ölüme kadar götürebilir.

Sağlıklı beslenmek size iyi mi geliyor? Zarar mı veriyor?

1. Yeme alışkanlıklarınız yüzünden arkadaşlarınızla eskisi kadar görüşemiyor musunuz?
2. Başkalarını besin seçimlerinden dolayı yargılıyor musunuz?
3. Besin çeşitliliğiniz sınırlı mı?
4. Asla yemeyeceğiniz besinler var mı?

Soruların çoğuna katılmanız, sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızın sağlıksız bir takıntıya dönüştüğünü gösterir.

Ortoreksiyanın en tehlikeli hali, çocuklar arasında sağlıklı beslenme trendinin artmasıdır. Bazı besinleri asla yemeyen ebeveynlerin çocukları bu tutumu taklit ederler. Çocukların şeker alımını yasaklayan, sadece organik gıdalarla beslemeye çalışan ailelerin çocukları, diğer besinleri ‘‘kötü‘‘ olarak algılar ve bu besinleri tükettikleri anda başlarına çok kötü bir şey geleceğini düşünürler. İlerleyen yaşlarda beslenme takıntısı geliştirebilirler. Besin yetersizliğine bağlı hastalıklar gelişebilir, bağışıklığı zayıflayabilir.

Yiyecekleri iyi ve kötü olarak sınıflandıran beslenme biçimi sağlık açısından yetersizdir ve yanlış beslenme alışkanlıklarına yol açabilir. Yeme alışkanlıkları değişkendir ve tat, besin seçimi, kilo sorunu, fiziksel yapı, zaman, besine ulaşabilme, çevresel faktörler, ekonomi, medya, kültür ve inanç gibi bir çok dış etkenden etkilenir. Bu yüzden sağlığınızı geliştirmek için yapabileceğiniz en önemli değişiklik, besin çeşitliliğini artırmanız olacaktır. Besinler hakkındaki görüşünüz, yağlı, yüksek kalorili, şekerli gibi  tek yönlü dar bir görüş olabilir. Besinlerle ilgili etiketleri ve önyargılarınızı ortadan kaldırırsanız, daha özgür hissedebilirsiniz. Sadece vücudunuzun ne istediği ve neyin bedeninize iyi geldiğini düşünün.

Aşağıdaki tablodan besinlerin iyi ve kötü yanlarını gözden geçirin :Bir besinin iyi yönlerinin vurgulanması, zararının olmadığını göstermez. Zararlı olarak algılanan besinin faydalı yanları da vardır. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak istiyorsanız, yemeniz ve yememeniz gereken besinler ile ilgili düşünceleri bir kenara atın. Tüm besinler uygun porsiyon ölçüsünde sağlıklıdır. Zararlı olan besinin kendisi değil, yenilen porsiyon miktarı ya da pişirme şeklidir. Bu yüzden, belirli besinleri kısıtlamak yerine, enerji ihtiyacınıza göre dengelenmiş yiyecek ve içeceklerle sağlıklı beslenmeye yönelin.

Kaynak :

Gözün mü Aç? Gönlün mü?
Health Food Junkies — Orthorexia Nervosa: Overcoming the Obsession With Healthful Eating
www.psychologytoday.com/blog/in-the-age-anxiety/201104/orthorexia-when-good-eating-goes-bad


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)