Menu
BESLENME & OBEZİTE

Neden su içmeliyiz?

Neden su içmeliyiz?
Yayınlanma Tarihi: 17.06.2014
Okunma Sayısı: 4539

Su hayatımız için oksijenden sonraki en önemli maddedir. Vücudumuzun ortalama %60-70’i sudan oluşmaktadır. Yemek yemeden haftalarca hayatta kalabilir iken susuzluğa birkaç günden fazla dayanamayız. Yaklaşık olarak kanımızın %92’si, kemiklerimizin %22’si beyin ve kaslarımızın %75’i sudan oluşmaktadır. Su hücrelerimizin hayati faaliyetleri ve fonksiyonları yerine getirebilmesi için gereklidir.  Vücutta biriken atık maddelerin atılması( vücudun temizlenmesi), vücut ısısın korunması, hücrelerimiz beslenebilmesi için suya ihtiyacımız vardır. Bir gün içiresinde vücudumuz tüm bu faaliyetleri yerine getirirken idrarla ortalama 1500 ml, deri yoluyla 500ml, dışkı ve solunumla 300 ml olmak üzere ortalama 2,5lt kadar su kaybetmektedir. Vücudumuzdaki suyun %10’nunu kaybetmemiz hayati şoka girmemiz için yeterlidir. %20’likten fazla su kaybı ölümle sonuçlanmaktadır.

Vücumuzda olması gerek ideal suyun bulunması metabolizmayı tetikler, hücre yenilenmesini sağlar, kan akışkanlığını sağlar ve buna bağlı kalp-damar hastalıkları riskini azaltır, yaşlanmaya karşı etki gösterir, cildin dolgun ve pürüzsüz kalmasını sağlar.

Vücudumuzun su ihtiyacı yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve fiziksel aktiviteye göre farklılık göstermektedir. Çocukların vücut su oranları yetişkinlere göre daha yüksektir. Yine sporcuların günlük su ihtiyacı standart kişilerden %5’da fazla orana sahiptir. Yapılan egzersize göre su içimi artırılmalıdır. Ağır egzersiz ve spor sonrası su tüketimi normal tüketimden daha yüksek seviyelerde olmalıdır.

Suyun kilo verme üzerine de olumlu faydaları vardır. Örneğin su tüketiminin düzgün bir şekilde sağlanması midede doygunluk hissi sağlayarak gıda alımını kısıtlar, metabolizmanın çalışmasını tetiklediği için enerji harcanmasını artırır, ayrıca bağırsak faaliyetlerinin düzgün ilerlemesini sağlayarak kilo kaybının ağırlığa doğru yansımasını sağlamaktadır. Ayrıca kilo alıp vermelere bağlı oluşan sarkmaların toparlanması için içinde egzersiz ile birlikte yeterli su alımının sağlanması gerekmektedir.

Su tüketimini gün içinde nasıl ayarlamalıyız?

Su dışındaki birçok sıvıyı gün içinde tüketmekteyiz. Fakat bu sıvıların bazılarının ( çay, kahve vb.) diüritik özellikleri olduğu için vücudumuzun ihtiyacı olan suyu karşılayamadığı gibi atımını da arttırıcı özellikleri vardır. Bu sebepten bu tip sıvıları su yerine tüketmemeliyiz.

Az içilen su kadar fazla içilen suyunda vücut için zararları vardır. Özellikle kalbi ve böbrekleri çok yormanıza ve bu organlarda hastalık durumunda yetmezliklerde zarar vermenize sebep olur. Gereğinde fazla su tüketimi su zehirlenmesine yol açabilmektedir. Yetersiz su tüketimi kabızlığı tetikler. Vücutta yeterli su olmadığı durumlarda vücut ihtiyacı olan suyu karşılamak için kalın bağırsaklardan su çekerek( geri emilim) dışkının sertleşmesine ve böylece de kabızlığa neden olur.

Vücutta özellikle el ve ayaklarda oluşan ödemi vücuttan atabilmek için yeterli su tüketimi yapmak gereklidir. Günde sağlıklı ve yeterli su tüketimi 10-12 su bardağı arasıdır. Kilo, boy, cinsiyet gibi faktörler bu sayıyı değiştirebilir. Vücudumuzun sudan en güzel faydalanmasını sağlamak için su tüketimini yemeklerden 30 dakika önce ya da 30 dakika sonra gibi ayarlamamız gerekmektedir. Yemek aralarında içilen su mide hacmini genişleterek daha sonrasında fazla gıda alımına sebep olabilmektedir. 

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)