Menu
BESLENME & OBEZİTE

Ne kadar yediğinizden çok ne yediğiniz önemli!

Ne kadar yediğinizden çok ne yediğiniz önemli!
Yayınlanma Tarihi: 19.10.2015
Okunma Sayısı: 5210

Yiyeceklerin besin içerikleri ile ilgilenmek yerine yediklerimizin kalorisini saymak gıda endüstrisinin tüketicilerinde yarattığı bir olgu olmakla birlikte doğruluğu bazı çalışmalarca çürütülmüştür.

Avrupa Beslenme ve Kanser Çalışma Grubu’nun (The European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition -EPIC) raporuna göre kola gibi asitli içecekler (yaklaşık 150 kalori/bir kutu) tip-2 diyabeti oluşma riskini büyük ölçüde arttırdığı bildirilmiştir. PREDIMED (PREvención con DIeta MEDiterránean (İngilizce çevirisi: Prevention with Mediterranean Diet)) günde bir avuç dolusu kuruyemiş ya da 4 yemek kaşığı saf zeytinyağı tüketimi yaklaşık 500 kalori değerde olmasına rağmen kalp krizi ve felç oluşma riskini önemli ölçüde azalttığını ortaya çıkardı.

Son zamanlarda yapılan başka bir çalışmada ise kalori kısıtlaması olmadan düşük karbonhidratlı ve yüksek yağ içeren diyetin aşırı kilolu tip-2 diyabeti ya da diyabet-öncesi olan insanlarda glisemik kontrol sağladığı ve hatta diyabet tedavisini bile 3 ay sonra bırakabilecek düzeye getirdiği görülmüştür. Sonuç olarak daha yüksek kaloriye sahip bile olsa sağlıklı bir diyetin daha az kalorili ama şeker ilaveli işlenmiş gıdalar içeren bir diyete göre obezite ve kalp-damar hastalıkları oluşma riskini azaltmada etkili olduğu bulunmuştur.

Kaynak:
http://openheart.bmj.com/content/2/1/e000273.full

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)