Menu
BESLENME & OBEZİTE

Moleküler Gastronomi nedir?

Moleküler Gastronomi nedir?
Yayınlanma Tarihi: 20.07.2014
Okunma Sayısı: 2074

Moleküler gastronominin tanımını yapmadan önce gastronominin tanımını yapmak gastronominin yemek pişirmek ile arasında farkı anlamak için iyi olacaktır. Yemek pişirmek yemeği hazırlamak anlamına gelirken gastronomi ise insanların beslenmelerini de içeren bilgiler bütünüdür. Moleküler gastronomi bu anlamda yeni bir bilim dalı olup kimya ve fizik bilimini kullanarak yemeği farklı şekilde hazırlama akımıdır. Moleküler gastronomi yemek tariflerinde verilen pişirme önerilerinin nedenini öğrenmek için yola çıkıldığında uygulanma amaçları ortaya çıkmış ve yaygınlaşmıştır. Örneğin, bir pişirme önerisinin doğru olup olmadığını öğrenmek için mikroskop, termometre ve gaz kromatografi gibi fizik, kimya ve biyoloji araçlarına başvurarak pişirme esnasında gerçeklesen işlemleri araştırmak yeni pişirme yolları ya da yeni yemekler ortaya çıkmasına vesile olmuştur.

Kimya ve fiziğin yeni pişirme yollarını nasıl oluşmasına katkıda bulunduğuna örnek olarak yumurtanın iki farklı pişirme yolları örneği verilebilir. Birinci yol, yumurtaya ısı uygulanması sonucu suyun buharlaşması ve proteinin denatürasyonu ve polimerleşerek suyu hapsetmesi pişmiş yumurtayı oluşturur. Peki yumurtanın pişmesini sağlayacak bu fiziksel ve kimyasal olaylar başka bir yöntemle sağlanamaz mi? Alkolün proteini denatüre ettiğini düşünürsek çiğ yumurtaya likör eklendiğinde evet sağlanabilir.

Moleküler gastronominin amaçlarını özetlemek gerekirse eski pişirme önerilerini toplayıp onları bilimsel çerçevede araştırarak yeni ürün, yöntem ve araç oluşturulması şeklinde olur.

Kaynak :

This H., 2006, Food for tomorrow, EMBO reports, Vol. 7, No 11, pp 1062-1064


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)