Menu
BESLENME & OBEZİTE

Menapoz döneminde kalsiyum tüketiminizi artırın

Menapoz döneminde kalsiyum tüketiminizi artırın
Yayınlanma Tarihi: 20.09.2015
Okunma Sayısı: 765

Kalsiyum sadece kemik sağlığı için değil, diğer vücut fonksiyonları için de gerekli bir mineraldir.

Vücudumuz kanda belirli bir miktar kalsiyum bulundurmak zorundadır. Kaslarımızın kasılması, kalp ritmi ve normal kan akışkanlığı için kalsiyum gerekmektedir. Bunlar kalsiyumun kemik yoğunluğu üzerindeki etkisinden daha öncelikli fonksiyonlarıdır.

Bu fonksiyonları yerine getirebilmek için yeterli kalsiyum tüketmiyorsak, vücudumuz depoları yani kemikteki kalsiyumu kullanacaktır.

D vitamini kalsiyumun barsaktan emilimine ve kemikler tarafından depolanmasına yardımcı olan hormon benzeri bir vitamindir. Günlük ihtiyacımız olan D vitamini miktarı 400-800 IU'dur. D Vitamini güneş ışığının etkisi ile ciltte, karaciğerde ve böbrekte sentezlenerek aktif D vitamini haline dönüşür. Kış aylarında, güneş ışığından yeterli yararlanamama durumlarında D vitamini sentezi azalmaktadır.

Yaş ilerledikçe böbrekte D vitamini sentezi azalmakta ve bu nedende osteoporoz gelişimde de önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kemik yoğunluğunun korunması ve yukarıda belirtilen önemli fonksiyonlarından ötürü kalsiyum tüketimi özellikle de kadınlarda menapoz döneminde artırılmalıdır.

Süt ve süt ürünleri en önemli kalsiyum kaynaklarıdır. Süt, yoğurt ve peynir en fazla kalsiyum içeren gıdalardır. Bir bardak süt günlük ihtiyacımızın 1/4'ünü sağlar. Yağ ve kaloriden kaçınmak için düşük yağ içeren süt ve süt ürünleri kullanımı uygundur.

Kalsiyumdan zengin diğer gıdalar; yeşil sebzeler, kabuklu deniz hayvanları, sardalya balığı, soya fasulyesi, fındık, badem, pekmez, kalsiyum ile zenginleştirilmiş meyve suları ve tahıl gevrekleri sayılabilir. Yetersiz kalsiyum tüketimininiz var ise doktorunuzla konuşarak ek kalsiyum tabletlerine başlayabilirsiniz.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)