Menu
BESLENME & OBEZİTE

Kolesterolünüzü kontrol altına almak için neler yapmalısınız?

Kolesterolünüzü kontrol altına almak için neler yapmalısınız?
Yayınlanma Tarihi: 17.06.2014
Okunma Sayısı: 3313

Kolesterol karaciğerde yapılan’’balmumsu’’ bir maddedir, önemli bir enerji kaynağıdır, vücutta hücreler, beyin ve sinirler için gereklidir. Ayrıca hücre zarlarının yapısında bulunmakta ve vücuttaki hormonların kimyasal yapılarına girip bunların meydana gelmesini sağlamaktadır. Bu yaşamsal fonksiyonlardaki gereksiniminden dolayı vücut  kendi kolesterolünü yeterli miktarda yapmaktadır. Bu nedenle vücudun yiyeceklerle alınan kolesterole fazla ihtiyacı olmamaktadır. İnsanlar kolesterolü diyetteki hayvansal kaynaklı ürünlerden almaktadır (et, kanatlı hayvanlar, yumurta sarısı,  süt ve süt ürünleri gibi). Bitkisel kaynaklı besinler kolesterol içermezler; sebzeler, meyveler, tahıl ürünleri ve baklagiller, sert kabuklu kuruyemişler ( fındık, ceviz gibi).

Kanda fazla miktarda bulunan kolesterol kalp damar hastalığının bir numaralı faktörüdür. Kolesterol gerçeğini anlamak ve kolesterolün kontrol altına alınması ile kalp krizi ve felç riski kesin olarak azalacaktır.

2000’li yılların başında dünyada yılda 19 milyondan fazla insan kalp damar hastalığından ( kalp krizi ve kalp durması ile) ölmüştür. 2020 yılında ise bu sayının azalacağına 24 milyonu aşması beklenmektedir. Bunun en önemli sorumlusu, damar sertliğinin risk faktörlerinin birinci sırasında bulunan kolesterol yüksekliğidir.

İYİ KOLESTEROL (HDL)

Yüksek yoğunluklu lipoprotein ( protein+kolesterol ), HDL, ‘’İyi kolesterol’’ olarak bilinmektedir. Vücudumuzun damar sertliğinden korunmasını sağlamaktadır. Damarlarımızın duvarında birikmiş kolesterolün buradan uzaklaştırılmasını sağlar. Yüksek HDL kolesterolü kalp krizi ve felç riskini azaltmaktadır.

KÖTÜ KOLESTEROL (LDL)

Düşük yoğunluklu protein, LDL, ‘’kötü kolesterol’’ olarak bilinmektedir. LDL kolesterolün çok yüksek olması kalp krizi ve felç riskini artırmaktadır.

KOLESTEROLÜNÜZÜ KONTROL ALTINA ALMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

1- Doymuş ve trans yağları dikkatli ve az tüketiniz. Doymuş yağlar, hayvansal kaynaklı besinler ve tereyağında bulunur. Doymuş yağlar kan kolesterolünün yükselmesinin en büyük sorumlusudur.

2- Kilonuz olması gereken ideal aralığın üzerindeyse, sağlıklı vücut ağırlığına kavuşunuz ve kilonuzu böyle muhafaza ediniz. Bunun için konunun uzmanı bir diyetisyenden yardım
alınız.

3- Doktorunuzun reçetelemiş olduğu ilaçlarınız varsa düzenli kullanmaya devam ediniz.

4- Düzenli fizik aktivite (egzersiz) yapınız. Hergün en az 30 dakika yürüyüş yapabilirsiniz. Düzenli egzersiz, kolesterol düzeyinizi kontrol altında tutmaya yardımcı olacaktır. Uygulamakta olduğunuz egzersiz programınız varsa , bunu günlük yaşamınızda rutin yaptıklarınızın ( işe, okula gitmek, ev işleri yapmak gibi) bir  parçası haline getiriniz.

KALP SAĞLIĞI İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

1- Yağı azaltılmış süt ve  ürünlerini (az yağlı yoğurt ve kefir gibi) tüketiniz.

2- Tam yağlı yerine az yağlı peynirleri tüketiniz.

3- Hiçbir yemeği yağda kızartarak pişirmeyiniz. Et, kümes hayvanları ve balığı pişirirken görünen yağlarını ya da derisini temizleyerek ızgara, fırında veya haşlayarak pişirmeyi tercih ediniz.

4- Basit şeker dediğimiz çay şekerini içeren yiyecek ve içecekleri tüketmemeye özen gösteriniz. Basit şekerler ve nişastalar, fazla tüketildikleri zaman ek kalori sağlarlar, aşırı tüketildikleri halde LDL- kolesterolünüzü ve trigliseridlerİ yükseltebilirler.

5- Kompleks karbonhidratların tüketilmesine özen gösterilmelidir. Taze meyveler, sebzeler, baklagiller, rafine edilmemiş tam taneli tahıllar ( yulaf, mısır, buğday) kompleks karbonhidratları içeriler aynı zamanda posadan zengindirler. Posa, kolesterolünüzün düşmesine yardımcıdır, aynı zamanda tokluk süresini uzatarak yeme kontrolünüze yardımcıdır.

6- Tütün ürünlerini kullanmayınız.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)