Menu
BESLENME & OBEZİTE

Kilo kaybının korunması

Kilo kaybının korunması
Yayınlanma Tarihi: 17.06.2014
Okunma Sayısı: 2247

Bin bir zorlukla diyetler uygulayarak, egzersizler yaparak, ilaçlar, içecekler tüketerek ve akapunktur gibi farklı yöntemler kullanarak kilo kaybettik. İşimiz bitti, artık eski beslenme düzenimize ve hareketsiz yaşantımıza geri dönebiliriz. Her şey yolunda diye düşünürken kısa bir süre sonra tekrar kilo kazanmaya başladık. Aynı döngüyü daha önce de yaşamıştık. Bu kadar zor kilo kaybederken bu kadar hızlı nasıl geri alabiliyoruz. Hep diyet mi yapmak zorundayız?

Son yıllarda obezitedeki korkutucu artış nedeniyle ağırlık kaybetmek ne kadar önemliyse ağırlık kaybı sonrası koruma stratejilerinin geliştirilmesi de bir o kadar önemli ve zorunlu hale gelmiştir. Çünkü obezite kronik tekrarlayan bir hastalıktır ve kilo verenlerin sadece % 20’si bu kiloyu bir yıl boyunca koruyabilmektedir. Süre uzadıkça verdiğimiz kiloları geri almakla kalmayıp üstüne küçümsenmeyecek kadar fazla kilo da eklemekteyiz.

Kilo kaybedip geri almamayı başarabilmemiz için öncelikle kilo korumanın ne olduğunu anlamamız gereklidir. Başarılı ağırlık koruma başlangıca göre en az % 10 ağırlık kaybedip bunu bir yıl ve üzerinde koruyabilme durumudur. Ayrıca bu ağırlık kaybının hastalık nedeniyle değil isteyerek verilmiş olması gerekmektedir.

Kilo verme tedavisinde farklı seçenekler kullanılırken, kilo kaybı sonrası ağırlık kazanımını önlemek için uygulanan kanıtlanmış kesin bir tedavi programı bulunmamaktadır. Bu konuda yapılmış en kapsamlı çalışmada; kilo kaybetmiş ve bunu uzun süre korumuş olan yaklaşık 5000 bireyin alışkanlıkları incelenmiştir. Bu başarılı kişilerin neler yaptıkları bize birçok ipucu vermektedir. Gelin kilo kaybı sonrası bu kiloları geri almayan başarılı kişiler neler yapıyormuş bakalım.

• Düzenli kahvaltı yapmayı aksatmıyorlar.

• Beslenmelerinin kalori, yağ ve şeker içerikleri düşük. Bunun yerine enerji yoğunluğu az olan sebze, meyve vb. yiyeceklerin tüketimleri fazla.

• Hafta ve yıl boyunca tutarlı beslenme alışkanlıklarına sahipler. Hafta sonlarında ve tatillerdeki beslenmeleri diğer günlerden çok farklı değil.

• Çok sevilen bir yiyecek dahi olsa aşırıya kaçmadan tüketiyorlar.

• Fiziksel aktiviteleri yüksek. Günde ortalama 1 saat orta yoğunlukta egzersiz yapıyorlar.

• Belli aralıklarla ağırlık takibi yapıyorlar. Sık tartılma ile az da olsa alınan kiloları fark edebiliyorlar.

• Televizyon, bilgisayar başında gibi hareketsiz kalınan sürelerini sınırlıyorlar.

• Duygusal yemeyi kontrol ediyorlar. Her türlü sevinç, üzüntü, mutluluk, heyecan vb. duygusal durumlarında yemek yeme isteğindeki artışlarını engelliyorlar.

• Bunlarla birlikte bol sıvı tüketimi ve öğün atlamama da kilo kontrolünde kabul edilen diğer olumlu davranışlar olarak bilinmektedir.

Unutmayın kilo verdikten sonra koruma sürenizin uzaması sizin lehinize gelişmektedir. Kilo verdikten sonra nasıl koruyacağımızı bilemiyorsak yukarıda belirtilen 5000 kişinin yaptıklarını takip ederek bu konunun tekrarlamasını önleyebilir ve verdiğimiz kiloların geri alınmasını engelleyebiliriz.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)