Menu
BESLENME & OBEZİTE

Karnitin yağ yakar mı?

Karnitin yağ yakar mı?
Yayınlanma Tarihi: 03.03.2016
Okunma Sayısı: 4948

Karnitin vücutta yağların enerjiye dönüşmesine yardımcı olan maddedir.  Uzun zincirli yağ asitlerinin mitokondria içine girerek okside olmasını ve böylece enerji üretimini sağlar. Vücutta karaciğer ve böbreklerde lizin ve metionin aminoasitlerinden üretilir,kas ve beyinde depolanır. Genellikle vücut karnitin ihtiyacının tamamını kendi sentezler. Ancak bazı genetik ve tıbbi nedenlerle, karnitin sentezinin yetersiz olması söz konusudur.

Vücut sentezinin dışında yiyeceklerle de karnitin alımı sağlanmaktadır. Kırmızı et ve süt ürünleri karnitin açısından iyi kaynaklardır. Ayrıca balık, kümes hayvanları, tam buğday, kuşkonmaz, avakado ve fıstık ezmesi de iyi kaynaklar arasında sayılmaktadır. Çeşitli beslenmede günlük yaklaşık 60-180 mg kadar karnitin vücuda alınır. Veganlar 10-12 mg kadar karnitin alırlar. Günlük 3 gram üzerinde karnitin alımı, mide bulantısı, kusma, mide krampları, diyare ve kas güçsüzlüğü gibi yan etkilere neden olur ve kardiyavasküler hastalık riskini artırır. Bu durumlar  aşırı karnitin kullanım nedeni ile oluşabilmektedir.

Karnitinin egzersiz performansını artırıcı ve yağ yakıcı etkilerinden bahsedilmektedir ve karnitin satışında çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak karnitin kullanımının, performans ve yağ yakımını artırdığını gösteren bilimsel bir veri bulunmamaktadır.

Bazı durumlarda tıbbi nedenler sebebiyle karnitin kullanımı doktor tarafından tavsiye edilebilmektedir Ancak damar hastalığı, tansiyonu, alkolizme bağlı karaciğer hastalığı, diyabeti, böbrek hastalığı olan bireylerin kullanmadan önce muhakkak doktora başvurmaları gerekmektedir.

Etiketler
fıstık, avakado, kuşkonmaz, buğday, kümes, balık, süt, böbrek, doktor, kas, mide, tıbbi, karaciğer, enerji, vücut, yağ, karnitin
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)