Menu
BESLENME & OBEZİTE

Karbonhidrat Sayıyorum, Sağlıklı Yaşıyorum

Karbonhidrat Sayıyorum, Sağlıklı Yaşıyorum
Yayınlanma Tarihi: 17.06.2014
Okunma Sayısı: 7263

Çocuğumuz diyabet olduğunda bizi yepyeni bir hayat beklemektedir. Çocuğumu nasıl beslemeliyim? İnsülinleri nasıl yapmam gerekiyor? Doğru besin tercihi nedir? Neyi yedirmeli neyi yedirmemeliyim? Yasaklar var mı? Ya canı bir şey çekerse? Herkesin yediklerinden yiyebilecek mi yoksa ona özel yemek pişirmem gerekir mi? Fiziksel aktivitesi nasıl olacak? Büyümesinde bir problem olur mu? gibi bir çok soru aklınızı kurcalamaktadır.

Hayatınıza yepyeni kavramlar ve terimler girmeye başlar: Diyabet, insülin, glisemik indeks, glisemik yük, öğün zamanı, insülin dozları, şeker ölçüm zamanları, hipoglisemi, hiperglisemi gibi yeni,  farklı bugüne kadar duysanız bile bu kadar iç içe olmadığınız bir sürü yeni kavram ve terim…

Öğrenmeniz gereken bir çok konu ve uygulamanız gereken bir çok yeni bilgi vardır. Bu süreçte size yol gösterecek iyi bir diyabet ekibiniz olmalı. Artık diyabetli olarak kocaman bir ailenin yeni üyesisiniz.

Öncelikle diyabeti tanımalı, nasıl besleneceğinizi öğrenmeli ve insülinleriniz her daim kullanmalısınız. Şimdi diyabeti daha yakından tanıyalım.

Tip 1 diyabet bilinenin aksine sadece çocukluk çağında değil her yaşta görülebilen ömür boyu devam eden, mutlak insülin yetersizliği ile karakterize bir hastalıktır. Tip 1 diyabetin tedavisinde iki önemli basamak vardır. Birincisi eksik olan insülinin tamamlanması, ikincisi tıbbı beslenme tedavisinin doğru, kalıcı ve uygulanabilir eğitimidir. Kronik bir hastalık olan  Tip 1 diyabette sağlıklı beslenme ileride oluşabilecek organ hasarlarına karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Düzgün devam eden kan şekeri diyabet tedavisinin hedefidir. Bu hedefe ulaşmada doğru beslenme tedavisi önemli bir yere sahiptir. Tip 1 Diyabetin  tedavisi sürecinde  tıbbi beslenme tedavisinde farklı besin planlama yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlar: Değişim listeleri, besin pramidi, besin yoncası ve karbonhidrat sayımıdır.

Besin planlama yöntemleri içerisinde Tip 1 Diyabetlilerin hayat standardını yükselten ve hastalığı kabul etmede yardımcı olan en iyi besin planlama yöntemi karbonhidrat sayımı yöntemidir.

Karbonhidrat sayımı yöntemi üç aşamalı bir sistemdir. İlk iki aşaması tüm diyabetlilere öğretilebilir. Üçüncü aşaması çoklu doz insülin tedavisine başlamış veya insülin pompası kullanan diyabetlilerin uygulayabileceği aşamadır.

İlk aşamasında Tip 1 Diyabetliler besinleri tanır. Günlük alması gereken karbonhidrat miktarını öğrenir. Besin gruplarını, hangi besinlerin  karbonhidrat içerdiğini hangi besinlerin karbonhidrat içermediğini, besinlerdeki karbonhidrat  çeşidini ve öğünlerde karbonhidratın nasıl hesaplandığını öğrenir. Ayrıca 15 gram karbonhidrat içeren besinlerin miktarını öğrenir. Basit hesaplamaları yapmaya başlar.

Karbonhidrat sayımının ikinci aşamasında Tip 1 Diyabetliler besinlerin içerisindeki karbonhidrat, protein ve yağ içeriklerini, bu içeriklerin kan şekerine etkisini, fiziksel aktivite- kan şekeri ilişkisini, besinlerdeki posa miktarını ve hesaplamayı, besin etiketi okumayı, özel günlerde (doğum günü, bayram) beslenme gibi daha ayrıntılı bir beslenme eğitimi alır.

Karbonhidrat sayımının üçüncü aşamasında ise Tip 1 Diyabetliler öğünde yediği karbonhidrat miktarına göre uyguladığı insülin dozunun eşleştirmeyi öğrenir. Ayrıca 1 ünite hızlı veya kısa etkili insülinin kan şekerini düşürme miktarını hesaplayarak kan şekerindeki yükseklik veya düşüklüğe göre insülin miktarını ayarlama ve kan şekerine müdahile yapmayı öğrenir. Aktif olarak besin etiketlerini okuyabilir. Besinlerdeki karbonhidrat miktarını hesaplayabilir ve kan şekeri - besin etkileşimlerini doğru yorumlayabilir hale gelir.

Tip 1 Diyabetliler karbonhidrat sayımı ile sabit besin tüketimi, sabit doz insülin uygulaması ve yasaklardan ziyade yediği besin miktarına göre insülin yapmayı ve hastalığının sorumluluğunu üzerine almayı öğrenir.

Karbonhidrat sayımı uygulamasında rutin diyet listeleri kullanılmaz, kişinin ihtiyacına göre belirli sınırlar içerisinde kendi menüsünü planlamasına izin verilir. Hastalandığı veya az yemek yediği zaman ne kadar insülin yapacağını veya beden eğitimi dersi öncesinde ne kadar ek besin alması gerektiğini veya bayramda ya da doğum gününde ne kadar pasta yiyebileceğini öğrenir ve bu sayede hastalığı ile ilgili daha aktif rol ve sorumluluk alması sağlanmış olur.

Karbonhidrat sayımında Tip 1 Diyabetlilere doğru besin tercihleri öğretilir. Besinlerin birbiri ile etkileşimleri, besin ögelerinin sindirim zamanları, insülin ile eşleşme zamanlarının öğretilmesi daha kolay kan şekeri ayarlanmasını sağlar. Tip 1 diyabetliler hem daha özgür hem daha mutlu hem de daha düzgün kan şekeri düzeyi ile hayatlarına devam ederler.

Karbonhidrat sayımı yönteminde yasaklama yoktur. Bir besini diğeri ile yer değiştirmeyi ön plana çıkararak yasaktan çok , doğru besin tercihlerini öğrenmeleri ve bunu hayatlarında uygulamaya geçirmeleri hedeflenir.

Her daim her ara öğünde meyve veya süt tüketmek istemeyen Tip 1 Diyabetli çocuğunuza  yemeyi isteği diğer besinleri karbonhidrat sayımı yöntemini uygulayarak  yedirebilirsiniz hem de kan şekerinde yükselme veya düşme yaşamadan…

Yaz günü tüm çocuklar dondurma yerken  neden diyabetli olan çocuğunuz  da dondurma yiyemesin ki? 3 pinpon topu büyüklüğünde sade dondurma veya 2 pinpon topu büyüklüğünde kakao veya karamelli dondurma 15 gram karbonhidrat içermektedir. Ara öğün zamanında 1 porsiyon meyve yerine dondurma yediğinde hem kan şekerinde bir yükselme olmayacak hem de kendini diğer çocuklardan farklı görmemiş olacaktır. Tip 1 diyabette besin kısıtlamaları çocuklarda kendini diğerlerinden farklı ve yalnız hissetmelerine neden olmaktadır. Bu duyguyu yaşamaması için doğru karbonhidrat sayımı yaparak çocuğunuza istediği besinlerden yedirmeyi öğrenmelisiniz.

Karbonhidrat sayarak hem sağlıklı hem de mutlu çocuklar yetiştirebiliriz.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)