Menu
BESLENME & OBEZİTE

Düşük glisemik indeksli karbonhidratları seçerek hem sağlıklı hem de formda kalın!

Düşük glisemik indeksli karbonhidratları seçerek hem sağlıklı hem de formda kalın!
Yayınlanma Tarihi: 17.11.2014
Okunma Sayısı: 1985

Nişasta insanların besinlerinde büyük yer kaplayan besinlerden biridir. Nişasta kaynağı olan gıdalara örnek olarak pirinç, patates, muz, mısır makarna ve ekmek gibi bazı tahıl grupları verilebilir. Bu grupta besinleri tüketirken sahip oldukları glisemik indeks (GI) ve glisemik yük (GY) değerlerine dikkat etmeliyiz. Yüksek GI ve GY’e sahip olan karbonhidratlar kan şekerini kısa zamanda hızlı bir şekilde yükseltip sonra düşürürler. Bunun sonucunda ise kişi normalden daha erken açlık hissi duymaya başlar. Düşük GI ve GY’lü gıdalar ise kan şekerini daha uzun sure normalde tutup tokluk hissi sağlar. Nişasta içeren gıdaların glisemik indeksi gıdadan gıdaya değişmekle birlikte nişastanın 2 monomerinin (amiloz/amilopektin) oranına, tanecik boyutuna, kimyasal yapısına gibi faktörlere bağlıdır. Amiloz oranı ne kadar artarsa nişastanın glisemik indeksi o kadar azalır. Bunun nedeni amilozun sahip olduğu lineer yapının alfa-amilaz enzimi tarafından sindirilmesi amilopektinin sindirilmesine kıyasla daha zor oluşuyla açıklanabilir. Aşağıdaki tabloda glisemik indeksleri belirtilen karbonhidratlardan düşük GI ve GY’e sahip gıdaları tercih ederek hem sağlıklı hem de formda kalabilirsiniz.


Kaynak:

Foster-Powell K., Holt S., Brand-Miller J. C., 2002, International table of glycemic index and glycemic load values: 2002, American Journal of Clinical Nutrition, Vol. 62, pages 5–56.

Higdon J., 2005, Glycemic index and Glycemic Load, http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/foods/grains/gigl.html

Mir J. A., Srikaeo K., García J., 2013, Effects of amylose and resistant starch on starch digestibility of rice flours and starches, International Food Research Journal 20(3): 1329-1335
Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)