Menu
BESLENME & OBEZİTE

Diyet Savaşları

Diyet Savaşları
Yayınlanma Tarihi: 06.09.2014
Okunma Sayısı: 3457

Gün geçmiyor ki beslenme ve diyet konusunda yeni bir haber çıkmasın, uzman olan veya olmayan kişiler, bu konudaki önerilerini ve deneyimlerini paylaşmasın ve tabii ki aklımız karışmasın.

Ne yapalım, nasıl kilo verelim? Hangi diyeti uygulayalım? Kafamız çok karışık, internette kontrolsüz bir bilgi kirliliği var. Her gün gazetelerde, dergilerde yeni diyetler yayımlanıyor, bu durum yaz yaklaşırken daha da kontrolsüz bir hal alıyor. Sanki kilolarımızı 5 haftada almışız gibi 5 haftalık bir diyetle tüm problemlerimizin çözüleceği vaad ediliyor. Peki kime güveneceğiz? Konunun uzmanları ile uzmanı olmayan farklı birçok branştan hatta hiçbir eğitimi olmayan kişilerin önerileri akıl almaz boyutta.

Bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu günümüzde bu konudaki bilgi karmaşasının sebebi nedir? Neden besinler, beslenme ve diyet konusunda farklı yorumlar yapılıyor? Neden farklı diyetler öneriliyor? Nede birinin önerdiği diyeti diğeri kötülüyor?

Bu soru işaretlerini yanıtlamadan önce beslenme ve diyet konusunun, neden bu kadar önem kazandığını bir kez daha hatırlamakta yarar var. Şu an tüm dünyada kalp, şeker hastalığı, bazı kanser türleri ve felce bağlı ölümler ilk 10 ölüm nedeninin 4'ünü oluşturmaktadır. Bunlarla birlikte yaşlılarda kemik kırıklarına bağlı ölümlerin de fazla olduğu düşünülürse bu sayıyı 5'e çıkarabiliriz. Tüm bu sağlık problemlerinin altında beslenmenin bulunduğu yapılan binlerce çalışmada ortaya konmuştur. Bunlarla birlikte tüm mücadelelere rağmen obezite Dünya’da ve ülkemizde çığ gibi büyümektedir. Sağlık Bakanlığının araştırmasına göre ülkemizde obezite görülme oranı erkeklerde %21.2, kadınlarda %41.5’dir. Bu durum hem psikolojimizi hem de sağlığımızı bozmaktadır. Sonuçta insanlar hastalıkları önlemek ve zayıflamak için beslenme ve diyet konularına büyük ilgi duymakta, yeni umutlarla diyet arayışlarına girmektedir.

Sıra doğruyu açıklamaya geldi. Tüm dünyada beslenme konusunda otorite tüm kurumlar, adlarını ülke, insan, mevsim veya gün sayısından alan popüler diyetler yerine beslenme ve aktivite konusunda yaşam tarzı değişiklikleri (davranış değiştirme) ile kilo vermeyi ve sağlığı korumayı önermektedir. Sağlığın düşünülmediği kısa süreli ve hızlı kilo verdiren popüler diyetler sonucunda malesef verilen kilolar hızla geri alınmakta ve sağlık olumsuz etkilenmektedir.

Davranış değiştirme, uzun süreli özenli bir çalışmayı gerektirir. Bu konunun uzmanları olan 4 yıl beslenme ve diyet eğitimi almış diyetisyenler, sizlerin yanlış beslenme alışkanlıklarınızı tespit edip bunların değiştirilmesine yardımcı olacaklardır. Kilo verme sonrası geri alanların oranının %95 olduğu düşünülürse bu konuda profesyonel yardım almanın ne kadar önemli olduğu tartışılamaz. Sizlerde kilo verme konusunda çalışan bir kişinin diplomasını görmeyi asla unutmayın ve sağlığınızı riske atmayın.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)