Menu
BESLENME & OBEZİTE

Çocuklarınızla beslenme savaşına girmeyin

Çocuklarınızla beslenme savaşına girmeyin
Yayınlanma Tarihi: 08.08.2014
Okunma Sayısı: 1116

Bebeklikten sonra 6-7 yaşa kadar olan dönem okul öncesi çağı olarak kabul edilmektedir. Bu yaş çocukları hareketlidir, sevimlidir ancak bir o kadar da inatçı ve zordur. Ailelerin bu yaş grubu çocukları ile ilgili yaşadığı sıkıntıların başında yemek yeme problemleri gelmekte ve beslenme savaşı birçok evde yaşanmaktadır.

Okul öncesi çağ yetişkinlik için temel oluşturan birçok alışkanlığın kazanıldığı bir dönemdir. Çocuklar yeni alışkanlıkları kazanırken modelleme yaparak genellikle anne ve babalarını taklit etmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının geliştirmesinde anne babanın tutarlılığı ve örnek olması çok büyük önem taşımaktadır. Ailenin beslenme konusunda sağlıklı seçimler yapması, yiyecek çeşitliliğini sağlaması, yeme saatlerini düzenlemesi ve yemek sırasında huzurlu bir ortamı sağlaması çok önemlidir.

Bu yaş grubunda rastlanan beslenme problemlerinin çözülmesi ve savaşların önlenmesi için bazı küçük ipuçları;

- Çocuğunuzun sabah güzel bir kahvaltı yapmasını sağlayın. Kahvaltının çocuğunuz için altın öğün olduğunu unutmayın.

- Çocuğunuza beslenme ve yiyecekler konusunda bilgi verin. Bu yaş grubuna yapılan eğitimler çok etkili olmaktadır.

- Yemek saatlerinin düzenli olmasını sağlayın. Acıkan ama bunu çok iyi ifade edemeyen çocuğun mutsuz ve agresif olabileceğini unutmayın.

- İştahsız çocuklara aralarda atıştırmalık vermeyin. Bu sayede ana öğünlerin daha iyi tüketmesi sağlanacaktır..

- Yiyecekleri eğlenceli bir şekilde sunun. Değişik şekiller, renkli yiyecekler, renkli tabaklar kullanmaya çalışın.

- Evde sağlıklı ve çeşitli yiyecek ve içecekleri bulundurun. Çocuğunuzun yemesini istemediğiniz yiyecekleri almayın, evde bulundurmayın.

- Yeni yiyeceklere alıştırmak için sabırlı olun. Çocuk yemese bile sofrada bulundurun ve sizin tükettiğinizi görmesini sağlayın.

- Yiyecekleri karıştırmayın. Çocuklar yiyecekleri karışık görmekten hoşlanmazlar ve besinleri tanıyabildikleri şekli ile görmek isterler

- Okul öncesi dönemdeki çocuklar yiyecekleri elleri ile tutmayı severler. Bazı yiyecekleri elle yiyebilecekleri şekilde hazırlayın.

- Bu yaş grubu çocuklar yemek konusunda seçicidir. Her yemeyi tüketmek istemeyebilir. Yeme konusunda yapılan aşırı israr, problemlerin daha fazla artmasına neden olabilir.

- Porsiyon büyüklüğü açısından çocuğunuzun yetişkin kadar yemek yemesini beklemeyin.

- Yemek sırasında televizyonu kapatın. Çocuğun yemekleri tam olarak algılamasını sağlayın. Yemek masasını oyun yeri haline getirmeyin.

- Yiyecekleri ceza veya ödül olarak kullanmayın.

- Çocuklarınızı başka çocuklar ile kıyaslamayın. Unutmayın hiçbir çocuğun besin gereksinimi bir diğerine eş değildir.

- Çocuğunuzu yiyecek alışverişine götürün ve yemek yapımında yardım ettirin.

- Çocuklarınızın büyüme ve gelişme durumunu takip ederek gereksiz yere daha fazla yemesi için zorlamayın.

Unutmayın çocuklar 5 yaşına kadar biraz destekle yemek yiyebilirler. Ancak 5 yaş sonrasında tamamen kendi kendilerine yemek yemelidirler. Bu nedenle 5 yaşından büyük çocuklara yemek yedirmeyin. Ayrıca yemekle ilgili uyarıların yemek yerken değil yemekten önce ya da yemekten sonra yapılmasına özen gösterin.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)