Menu
BESLENME & OBEZİTE

Çocuklarınıza yemek yapmayı öğretin!

Çocuklarınıza yemek yapmayı öğretin!
Yayınlanma Tarihi: 15.10.2015
Okunma Sayısı: 821

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) Amerika’daki her üç çocuktan birinin obez ya da aşırı kilolu olduğu belirtildi. Çocuklarda obezitenin nedenleri duygusal, fiziksel ya da zihinsel sorunlardan oluştuğu ve eğer sorun düzeltilmezse bu durumun yetişkinlik çağına aktarılabileceği görülmektedir.

Fazla yemek yemek ve sağlıksız gıdalar tüketmek çocuklarda obezitenin oluşmasına neden olan faktörler olup besin içeriği düşük gıdaların sürekli tüketimi obezite gibi kronik hastalıkların oluşma riskini arttırmaktadır.

Amerika’da iki ve üzeri yaştaki kişilerin tükettikleri meyve ve sebze miktarı önerilen miktarın yarısı kadar olduğu tespit edilmiştir. Çocuklarda obezetinin önlenmesi için ebeveynlerin çocuklarına sağlıklı gıdalarla nasıl yemek pişirildiğini öğretmeleri ve fiziksel aktivitelerde bulunmalarını teşvik etmeleri önerilmektedir. Yemek pişirmeyi öğrendiklerinde çocuklar hem beceri kazanmış hem de farklı şeyler denemek isteyip yaratıcılıklarını geliştirmiş olacaklardır.

İşten eve yorgun geldiğinizde çocuğunuzun yaptığı yemeğin tadına varmak için çocuğunuz daha erken yaştayken onunla mutfağa girip basit yemekler yapmaya başlayabilirsiniz.

Kaynak:
http://sebsnjaesnews.rutgers.edu/2015/01/the-lost-art-of-home-cooking-restored-kid-style/

http://kpcnotebook.scholastic.com/post/learning-cook%E2%80%94and-live%E2%80%94healthier


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)