Menu
BESLENME & OBEZİTE

Çocuklarda yavaş çiğnemek kilo almayı engelleyebilir mi?

Çocuklarda yavaş çiğnemek kilo almayı engelleyebilir mi?
Yayınlanma Tarihi: 02.02.2017
Okunma Sayısı: 548

Metabolik bir sorun olmadıkça kilo kaybı için alınan enerjinin azaltılması gerekmektedir. Bunun için alınan besin alımının azaltılması seçeneklerden biridir. Daha az yemek yemek çoğu insan için basit bir çözüm yolu değildir.
 
Meksika’da yapılan bir çalışmada hedef çocuklarda beyne tokluk sinyali ulaşana kadarki süreçte sindirim sistemine daha az besin alımını sağlamaktır. Besin alımından sonra yaklaşık 15 dakikada tokluk sinyali beyne ulaşmaktadır. Ancak modern yaşamda bundan daha kısa sürede öğün tüketilmektedir.
 
Yapılan çalışmanın detaylarına göre yaşları 6 ile 17 arasında değişen çocuklar iki gruba ayrılmış, birinci grup araştırmacıların direktifleri doğrultusunda yavaş yemek yiyen, ikinci grup ise kurallara uygun beslenmeyen grup olarak belirlenmiştir. Bu iki grup da kontrol grup ile karşılaştırılmıştır.
 
Direktiflere uygun beslenen grubun vücut ağırlığında 6 ay sonunda %2’den %5.7’ye kadar azalma söz konusu iken; bir yıl sonunda % 3,4’den %4,8’e kadar bir değer olarak saptanmıştır. Kurallara uygun beslenmeyen grup ise bir yıl sonunda %8.3’den %12.6’ya kadar ağırlık kazanmıştır. 
 
Yavaş yemek diyetten bağımsız olarak uzun dönemde avantaj olabilmektedir.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2015/12/151216151736.htm 


Etiketler
kilo, çocuk, çiğnemek
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)