Menu
BESLENME & OBEZİTE

Çocuğunuzla şişmanlık ve kilo konusunda nasıl konuşmalısınız?

Çocuğunuzla şişmanlık ve kilo konusunda nasıl konuşmalısınız?
Yayınlanma Tarihi: 19.10.2014
Okunma Sayısı: 885

Günümüzde, özellikle çocuklar ve gençler için şişmanlık oldukça hassas bir konudur. Bu konu konuşulurken çok dikkatli davranılmalı ve yapılan hatalı yaklaşımların çocuklar üzerinde ciddi ve uzun süreli etkileri olabileceği unutulmamalıdır.

Çocuklarınızla kilo konusunu nasıl konuşabilirsiniz. Size birkaç ipucu;

1. Konuşmak yerine harekete geçin

Çocuğunuz ilkokul çağında veya daha küçükse ve kilosu hakkında endişeleniyorsanız, onunla bu konu hakkında konuşmak yerine ailenizde yaşam tarzı değişikleri yapmalısınız. Çocuğunuz için yapabileceğiniz en iyi şey; onun daha sağlıklı beslenmesini ve daha fazla hareket etmesini kolaylaştırmaktır. Evde aileniz için dengeli ve sağlıklı ana ve ara öğünler hazırlayın,  televizyonu, video oyunlarını ve bilgisayarları kapatın ve birlikte yapabileceğiniz değişik, eğlenceli aktiviteler planlayın.

2. Onu suçlamayın

Çocuğunuza kilo, yiyecek ve fiziksel aktivite konusunda kızmayın, bağırmayın, korkutmayın, ceza veya rüşvet vermeyin. Bu konuyu çocuğunuzla aranızda  savaş haline getirirseniz sonuçları çok ciddi olarak çocuğunuzda utanma, suçluluk ve kızgınlık gibi duygulara neden olacaktır. Çocukların kiloları hakkında kendilerini kötü hissetmeleri daha çok yemek yemelerine ve yeme bozuklukları gelişimine sebep olabilir.

3. Beraber hareket edin

Tüm diğer önemli konularda olduğu gibi anne, baba ve diğer yakın akrabaların çocuğa karşı yaklaşımları birbiriyle tutarlı olmalıdır. Ağırlık hakkındaki farklı mesajlar sağlıksız sonuçları doğurabilir.

4. Bu konuda uzman birine başvurun

Eğer bir sağlık çalışanı çocuğunuzun kilosu hakkında endişelendiğini ifade ettiyse onunla özel olarak görüşün. Çocuğunuzun büyüme durumu hakkındaki endişelerini öğrenin. Ailenizin yeme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite düzeyi hakkında yapılabilecek olumlu değişiklikler hakkında fikrini alın.

5. Profesyonel destek alın

Çocuklar ve gençler için bu konuda uzmanlaşmış profesyonellerle, özellikle çocuklarda ağırlık yönetimi konusunda uzmanlaşmış diyetisyenlerle görüşün.

6. Büyük resme odaklanın

Önemli olan çocuğunuzun kilosu değil sağlığıdır. Eğer ailece daha iyi beslenmeye ve daha çok hareket etmeye başlarsanız, çocuğunuzun boyunun uzamasıyla birlikte kilosu normal sınırlara girecektir. Çocuğunuzun verdiği kiloları konuşmak yerine “Ne güzel meyve yiyorsun! “veya “Gerçekten çok hızlı koşuyorsun!” gibi sağlıklı beslenme tercihleri ve aktivitesi hakkındaki olumlu yorumlarınız ile onu takdir edin.

Çocuğunuz ben çok kiloluyum diyor ise...

Neden böyle düşündüğünü öğrenin. Arkadaşları çocuğunuzla kilosu hakkında alay mı ediyor? Akrabaları onun göbeği veya basenlerinin büyüklüğü hakkında yorum mu yaptı? Televizyonda veya internette kilolu çocuklar ile ilgili bir şey mi gördü?
Eğer diğer çocuklar veya yetişkinler çocuğunuzu rahatsız ediyorsa bu konuyu göz ardı etmeden hemen ilgilenin. Çocuğunuzun ağırlığı, yeme alışkanlıkları ve aktivite düzeyi yaşına göre normal ise çocuğunuzu bu konuda rahatlatarak kilo konusunu düşünmemesini telkin edebilirsiniz.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)