Menu
BESLENME & OBEZİTE

Bitter çikolatanın antioksidan gücü sütlü çikolatayı yendi

Bitter çikolatanın antioksidan gücü sütlü çikolatayı yendi
Yayınlanma Tarihi: 05.09.2014
Okunma Sayısı: 1198

Çikolatada bulunan flavonoidlerin (özellikle epicatechin) sahip oldukları antioksidan etkisiyle kardiyovaskuler sağlığını koruduğu bilinmektedir. İtalya’da National Institute for Food and Nutrition Research tarafından yapılan bir çalışmada ayni kakao çekirdeğinden yapılan bitter çikolata ve sütlü çikolatanın sindirilmesinden sonra kandaki toplam antioksidan kapasitesine ve epicatechin miktarına bakılmış. Çalışmada yaş ortalaması 32.2 (25-35 yaş aralığında) olan toplam 12 kişi (7'si erkek 5'i kadın) değerlendirilmiş. Çalışmaya katılmak üzere sigara içmeyen kan değerleri normal ve ilaç ya da vitamin takviyesi almayan insanlar seçilmiş. İnsanların hepsine farklı günlerde ayni antioksidan miktarına sahip olan ya 100 gram bitter çikolataya karşılık ya da 200 gram sütlü çikolata (yaklaşık 40 ml süt içeren) çikolata verilmiş.

Çalışmanın sonucunda bitter çikolata yenilen günlerde 1 saat sonra çikolata sindirildiğinde kandaki toplam antioksidan kapasitesi ve epiatechin değerlerinde artış olduğu gözlemlenmiş. Sütlü çikolata yenildikten sonra kandaki antioksidan degerlerinin az olmasının nedeni olarak sütlü çikolatadaki flavonoidlerin sütteki proteinle bağ oluşturabileceğinden antioksidanların emilimini ve biyolojik olarak ulaşılabilirliğini azaltmış olabileceği yorumu yapılmış.

Kaynak :

Serafini M., Bugianesi R.,  Maiani G., Valtuena S., Santis S. D., Crozier A., 2003, Plasma antioxidants from chocolate, http://eprints.gla.ac.uk/131/1/Crozier,A_2003.pdf


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)