Menu
BESLENME & OBEZİTE

Açlık krizlerinizi yönetmek

Açlık krizlerinizi yönetmek
Yayınlanma Tarihi: 18.01.2016
Okunma Sayısı: 9708

Çocuklarınızı uyuttunuz, televizyonda en sevdiğiniz dizi sizi bekliyor ve birden canınız bir şey çekti. Çikolata. Hemen şimdi. Bütün hafta sağlıklı bir şekilde beslenmiş olmanızın veya diyet yapmanızın bir önemi var mı? Hayır. Çikolata! Ya da haftalardır çikolata yememiş olmanızın bir önemi var mı? Hayır. Çikolata! Çikolata! Çikolata!.

Çikolata isteğiniz, her saniye daha da kuvvetleniyor. Bu isteğe direnmek boşuna, gidip dolabı karıştırıyor ve çocuklarınızın çikolatalarını buluyorsunuz. Yedikten hemen sonra birbirini takip eden rahatlama, suçluluk ve pişmanlık duygularını zaten tanıyorsunuz.  Bir kriz daha atlattınız mı sizce…

Bu tarz krizler hem kilo almanıza hem de sağlıksız beslenmenize yol açarken sizin psikolojik olarak da bu konudan çok etkilenmenize neden olabilir. Gelin benzer yeme ataklarınızı atlatmak için neler yapabilirsiniz bakalım.

- Öncelikle krizinizin fizyolojik yani açlık kaynaklı olmadığından emin olun. Öğünler arasındaki süre açıldıkça kan şekerinizin düşmesi nedeniyle açlık krizleri yaşayabilirsiniz. Bu nedenle az az sık sık beslenerek kan şekerinizi normal sınırlarda tutmaya çalışın.

- Yiyecek krizinizi erteleyin. Kendinize krizinle 20 dakika sonra ilgileneceğinizi söyleyin. Yiyecek krizleri genellikle kısa sürer ve o anda çikolata, cips veya pasta gibi istekleriniz çok kuvvetliyken bunların yerine sağlıklı alternatifler deneyerek isteklerinizi azaltabilirsiniz.

- Krizleri her ertelediğinizde bir yere not alın ve kendinize belli sayılar için yiyeceklerle ilgili olmayan güzel ödüller belirleyin.

- Krizleriniz için alternatifler yaratın. Canınız patates cipsi mi çekiyor veya gevrek, çıtır çıtır bir şeyler mi yemek istiyorsunuz? Benzer çıtırlıkta veya gevreklikte sağlıklı alternatifler tercih edin. Tatlı bir şeyler mi istiyorsunuz? Kuru meyveleri ve meyveli pudingleri deneyebilirsiniz.

- Kriz anında bir şey yemek yerine bir şey için. Bitki çayları, sütlü bir kahve veya tarçın eklenmiş bir süt krizinizi yatıştıracaktır. Su içmek dahi krizinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

- Canınızın çektiği yiyecekleri tekli porsiyonlar halinde alın. Büyük bir kutu bisküvi almak yerine  fırın veya pastaneden tek bir kurabiye alın.

- Atıştırmalıklarınızı planlayın. Öğünler arası açlığı önlemek için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın. Masanızda, çantanızda ve arabanızda taşınabilir, pratik atıştırmalıklar bulundurun.

- Yürüyüşe çıkın, bir hobinizle uğraşın veya bir arkadaşınızı arayın. Yiyecek kriziniz aslında sosyal destek ilişkilerine olan ihtiyacınızdan kaynaklanıyor olabilir. Sevdiğiniz bir arkadaşınızla kısa bir konuşma yapmak yiyecek krizinizi atlatmanızı sağlayabilir.

- Yiyecek krizleriniz için bir günlük tutun. Günün hangi saatinde başladığını, ne kadar sürdüğünü, canınızın çektiği yiyeceği ve geçirmek için ne yaptığınızı yazın. Bu şekilde krizlerinizin düzenini anlayarak önlemler alabilirsiniz.

- Akşamları geç saatlere kadar televizyon izliyorsanız yiyecek krizleri yaşamanız normaldir. Gece uyanık kaldığınız süre boyunca biyolojik saatiniz sizi yemek yemeye teşvik eder. Aynı zamanda yetersiz uyku da açlık ile ilişkili hormonların artmasına neden olur. Çok geç yatmamaya ve uyku saatlerinizin düzenli olmasına gayret edin.

- Özellikle aç karnına yediğiniz şekerli yiyecekler canınızın daha çok tatlı çekmesine yol açacaktır. Her ana ve ara öğününüzde protein ve posanın olmasına dikkat edin ve böylece kan şekerinizi kontrol ederek yiyecek krizlerinizi atlatabilirsiniz.

SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR

Peynirli- Zeytinli Kanepeler


Malzemeler:
1 kare tost dilimi çavdar ekmeği
1 tost kaşarı dilimi (az yağlı)
2 adet zeytin
2 çery domates
4 küçük yuvarlak dilim salatalık

Yapılışı:
Kare tost dilim ekmeğini 4’e bölün, her bir parçanın üzerine ¼ parça kare tost kaşar dilimi koyun. Üzerlerine 1 küçük yuvarlak dilim salatlık, yarım çery domates ve yarım zeytin koyup üzerine dağılmaması için kürdan saplayın. 4 farklı dilimin olması daha fazla yemek yediğinizi hissettirecektir. Afiyet olsun

Cevizli Trabzon Hurması Pudingi

Malzemeler:
1 orta boy olgun trabzon hurması
2 tam ceviz

Yapılışı:
Bir olgun trabzon hurmasının kabuklarını ayırın. İçerisindeki çekirdeği çıkarın ve bir bıçak yardımıyla içini küçük parçalara ayırın. İçerisine 2 tam cevizi ya küçük küçük parçalayarak yada rondodan geçirerek ekleyip karıştırın. Bu hazırladığınız karışımı küçük kaselere koyarak buzdolabında biraz bekletin. Tatlı olarak keyifle tüketeceğiniz bu tarifi misafirlerinize de sunabilirsiniz. Afiyet olsun.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)