Menu
BESLENME & OBEZİTE

3 adımda fazla yemeyi azaltın!

3 adımda fazla yemeyi azaltın!
Yayınlanma Tarihi: 01.06.2015
Okunma Sayısı: 32803

Fazla yemenin nedeni genellikle ya aç olmadığımız halde bir şeyler atıştırmaktan ya da öğün zamanı çok miktarda yemekten dolayı kaynaklanmaktadır. Gıda reklamları, boyutu arttırılmış (süper boy) yiyecekler ve marketlerdeki renkli paketler ne yazık ki sürekli yemeyi teşvik edecek mesajlar vermektedir.

Fazla işlenmiş ürünler içerdikleri şeker, tuz ve sağlıksız yağ ile tat duyusunu uyarıp onları daha fazla yeme isteğini artırıyor. Bazı stratejiler uygulayarak sürekli yemeyi teşvik eden ortamları ortadan kaldırabilirsiniz.

1. Yemek yerken yemeğinize bakın!

Yemek yerken başka şeylerle oyalanmak yerine sadece yemeğinize odaklanıp yemeğin tadını çıkarın. Televizyon, bilgisayar, telefon kısaca teknolojiden uzak bir ortam oluşturarak hem dikkatinizi yemeğe verip yediğinizden daha çok zevk aldığınızı hem de doyduğunuzu hissedeceksiniz.

2. Şeker ve tuzdan kaçının!

Şeker ve tuz fazla miktarlarda yemesi kolay olan tatlardır. Damak tadımız değişme özelliğine sahip olduğundan bir süre daha az şekerli ve tuzlu gıdalar tükettikten sonra daha az ile yetindiğinizi göreceksiniz.

3. Yemek krizlerine karşı cevabınızı değiştirin!

Sıkıntılı, endişeli, stresli ya da kızgın olduğunuz için değil gerçekten aç olduğunuz için yemek yiyin. Bu duygu durumlarında yemek yemek yerine yürüyüşe çıkmak, meditasyon yapmak, bir arkadaşla konuşmak, müzik dinlemek, bir şeyler yazıp/okumak gibi yolları tercih edin.

Kaynak:
http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/2015/01/13/3-strategies-to-prevent-overeating/

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)