Menu
AKTİF YAŞAM

Yüksek rakımda yaşamak metabolik sendrom riskini azaltıyor

Yüksek rakımda yaşamak metabolik sendrom riskini azaltıyor
Yayınlanma Tarihi: 10.02.2017
Okunma Sayısı: 1159

Metabolik sendrom, bel-karın bölgesinde aşırı yağlanma ile birlikte yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve yüksek kolesterol düzeylerinin bir arada görüldüğü ciddi sağlık problemlerine yol açan tıbbi bir durumdur.  Metabolik sendrom Dünya genelinde artan ve sık görülen bir problemdir. Örneğin, Amerika toplumunda % 34 oranında metabolik sendrom görülmektedir.
 
Metabolik sendromda obezite, sigara kullanımı, inaktivite ilişkisi bilinse de çevresel faktörler hakkında ilişki çok net bilinmemektedir. Uzunlamasına yapılan bir çalışmada, deniz seviyesine göre (0-21 metre) yüksek rakımda (457-2297 metre) yaşamanın metabolik sendrom riskini azalttığı belirlenmiştir.
 
Bunun nedeni olarak, yüksek rakımda yaşayan bireylerde, vücut oksijen gereksinmesini karşılaması daha zor olmakta ve bu hipoksik çevre koşulları, kalp ve akciğer fonksiyonu, kilo verme, insülin duyarlılığında artma gibi etkilerde bulunarak, metabolik sendrom riskini azaltmaktadır.
 
Kaynak: Amaya Lopez-Pascual, Maira Bes-Rastrollo, Carmen Sayón-Orea, Aurora Perez-Cornago, Jesús Díaz-Gutiérrez, Juan J. Pons, Miguel A. Martínez-González, Pedro González-Muniesa, J. Alfredo Martínez. Living at a Geographically Higher Elevation Is Associated with Lower Risk of Metabolic Syndrome: Prospective Analysis of the SUN Cohort. Frontiers in Physiology, 2017


Etiketler
metabolik sendrom, yüksek rakım
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)