Menu
AKTİF YAŞAM

Yoganın sağlığa yararları

Yoganın sağlığa yararları
Yayınlanma Tarihi: 10.01.2015
Okunma Sayısı: 1063

Yoga vücut, nefes ve akıl arasında bağlantı kurup insanın bütün kaslarını harekete geçirmeye ve denge sağlamaya yönelik bir terapidir. Duruş, nefes egzersizleri ve meditasyon birleşimi sonucu yoganın sağlığı geliştirdiğine inanılır.

Yoga binlerce yıl önce uygulanmaya başlanmasına rağmen yoga kelimesi ilk defa yaklaşık 2000 yıl önce kullanılmaya başlanmıştır. Anlamı Sanskritçe birlik demektir. Yoga spritüel bir aktivite olmasına rağmen dünyadaki birçok insan tarafından egzersiz ya da stres azaltma amaçlı uygulanmaktadır.

Yoga genelde bir grup insanın bir araya gelerek, deneyimli bir eğitmen eşliğinde yapılır. Bir yoga dersinin süresi 45 ile 90 dakika arasında değişmektedir. Dersin başlangıcında ısınma hareketleri sonrasında ise duruş hareketleri uygulanarak vücuttaki birçok kas çalıştırılıp vücudun güçlenmesini sağlanır. Daha sonra rahatlama ve meditasyon ile ders sonlandırılır. Ders süresince eğitmen nefes kontrolü ve vücudun uygun hizasını sağlamada yardımcı olur.

Yoganın sağlığa yararları bilimsel anlamda tam olarak açıklanmamış olsa da bazı çalışmalar stresi azalttığı ve doğal ağrı kesici hormonu olarak bilinen endorfin hormonun salgısına sebep olduğu için kişiyi iyi hissettirdiğini iddia etmektedir. Yapılan çalışmalarda yoganın kalp atışlarını ve kan basıncını düşürdüğü, kas gevşekliğini ve solunum kapasitesini arttırdığı görülmüş. Yoganın birçok çeşidi olmakla birlikte hepsi nefes, duruş ve meditasyon olmak üzere 3 ana tekniğe dayalıdır. Bu 3 ana tekniğin sağlığı nasıl geliştirdiği aşağıda kısaca açıklanmıştır.

Nefes egzersizleri kan akışını hızlandırıp, oksijen tüketimini azaltıp beyne daha çok oksijen gitmesine dolayısıyla vücudun oksijeni daha iyi kullanmasına sebep olur. Nefes egzersizleri ayrıca ciğerlerin daha fazla hava ile dolmasına sebep olarak zihin açıklığı ve odaklanabilmeyi sağlar.

Duruş hafiften ağıra doğru giden antrenmanlar sağlayarak vücudun güç, esneklik ve dengesini arttırır.

Meditasyon kişinin sakinleşip, fiziksel ve duygusal rahatlamasına yardımcı olur. Kan basıncı, kronik ağrılar, endişe durumu ve kolesterol değerinde azalma da meditasyonun sağladığı diğer yararlardır.

Yoganın yararları

Bazı çalışmalar tarafından yoganın aşağıdaki durumları iyileştirmede yararlı olduğu görülmüştür.

- Stres ve endişe
- Kireçlenme ve osteoporoz
- Astım
- Kanser (Stresi azaltıp, bağışıklık sistemini güçlendirerek yardımcı tedavi olarak)
- Depresyon
- Diyabet
- Epilepsi
- Kalp hastalıkları (kolesterol değerini düşürüp, kan basıncını azaltıp, stresi azaltarak)
- Yüksek kan basıncı
- Hormonal problemler
- Bağırsak problemleri
- Migren ağrıları

Kaynak:
Ehrlich S. D., 2013, Yoga,
http://umm.edu/health/medical/altmed/treatment/yoga

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)