Menu
AKTİF YAŞAM

Vücudumuzda su miktarı yeterli mi?

Vücudumuzda su miktarı yeterli mi?
Yayınlanma Tarihi: 22.05.2014
Okunma Sayısı: 10350

Yaş, cinsiyet, vücut kompozisyonu gibi etkenlere bağlı olarak hepimizin vücudunda farklı miktarlarda su bulunmakta ve genellikle vücut ağırlığının %50-60 kadarını oluşturmaktadır.
 
Bizler vücudumuzda su oranının yeterli olup olmadığını aslında çok küçük ipuçları ile anlayabiliriz ve bu yöntemler sağlığın korunması ve geliştirilmesinde çok etkili olabilmektedir.
 
Gelin size küçük ipuçları..

- Vücutta suyun yeterli olup olmadığı idrar rengine bakılarak kolayca anlaşılabilir. Vitamin kullanımı dışında İdrar renginin koyu olması, vücuttaki sıvı miktarının yetersiz olduğunu göstermektedir .

- Kısa süredeki ağırlık değişimleri (bir gün içinde kişinin ağırlığındaki 1-2 kg lık değişimler) vücudun su kaybettiğinin güzel bir göstergesidir. Eğer dün sabaha göre bu sabah kilonuzda 1-2 kg’lık bir azalma gözlediyseniz su içmenizi muhakkak artırmalısınız

- İdrar miktarının ve sıklığının azalması da vücutta sıvı kaybını gösterebilmektedir. Normal şartlarda yediklerimize ve içtiklerimize bağlı olarak günde belli aralıklarla ve belli miktarlarda idrarımızı yapmaktayız. Bu aralıkların uzaması ve idrar miktarının azalması da büyük oranda yetersiz sıvı aldığımızın göstergesidir.

- Yorgunluk ve baş ağrısı susuzluğunun göstergesi olabilir. Unutmayın baş ağrıları ve yorgunluğun en sık görülen nedenlerinden biri yetersiz sıvı alımıdır.

- Ayrıca idrar dansitesi ölçümü de sıvı kaybının en doğru göstergelerinden biridir ancak günlük yaşamda bunu saptamamız çok da kolay olmamaktadır.
 
 Vücudunuzun susuz kalıp kalmadığını anlamak için küçük bir test önerisi.

Aşağıdaki sorulardan en az birine bile evet diyorsanız vücudunuzun daha fazla suya ihtiyacı olduğunu unutmayın.
 
1.    Susadım
2.    İdrar rengim koyu
3.    Dünkü ağırlığıma göre bu günkü ağırlığım çok daha düşük.
 
Bizler vücudumuzdaki su miktarının yeterli olup olmadığını anladıktan sonra bunu hemen tamamlamak ve bir daha azalmasını engellemek için, düzenli aralıklarla ihtiyacımız kadar su içmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)