Menu
AKTİF YAŞAM

Tohumları çimlendirme

Tohumları çimlendirme
Yayınlanma Tarihi: 10.01.2017
Okunma Sayısı: 655

Tam tahıllıların tohum kısmı besince zengin olduğundan tohumdan çim oluşmasını sağlayacak gerekli besinlere sahiptir. Çimlenme uygun sıcaklık ve nem koşulları sağlandığında gerçekleşir. Çimlenme sürecinde tohumdaki besinler yapıtaşlarına parçalanır ve tohum oluşan yeni besin ögelerini kullanılarak çim oluşturur. Çimlenme sonucunda tahıllardaki nişasta, vitamin ve mineraller vücut tarafından daha kolay sindirebilir ve emilebilir hale gelmektedir. Cornell Üniversitesinde yapılan bir çalışmada çimlendirme işleminin tohumdaki A vitamini oranını %300, C vitamini ise %500 artırdığı görülmüştür. Yine yapılan başka bir çalışmada çimlendirilmiş tohumların kan şekeri ve yağ oranını kontrol etmede yardımcı olduğu görülmüş.
 
Çimlenebilen tohumlar tam tahıllı buğday, arpa, çavdar, darı, pirinç ve yulaftır.
 
Çimlendirilmiş tohumun besin değerince yararlarını alabilmek için tohumu tüm şekilde tüketmek gerekir. Tohuma uygulanan işlemlerden kurutma ve un haline getirme işlemi tohumun besin değerini korur.
 
Son olarak, çimlendirme yapılırken gıda güvenliği konusuna dikkat etmek gerekmektedir. Çimlenme için gerekli olan nem ve sıcaklık koşulları aynı zamanda hastalık edici bakterin oluşmasına ve büyümesine neden olan koşullardır. Dolayısıyla çimlendirilmiş tohumların iyi pişirilmiş olduğuna emin olunmalıdır. Evde yapılmış ya da dışarıdan hazır alınmış olan çimlendirilmiş tohum kesinlikle buzdolabında saklanmalıdır.
 
Kaynak
http://extension.psu.edu/health/news/2015/sprouting-off-about-sprouted-whole-grains


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)