Menu
AKTİF YAŞAM

Tekrar kilo almamızda psikolojimiz mi etkili?

Tekrar kilo almamızda psikolojimiz mi etkili?
Yayınlanma Tarihi: 22.05.2014
Okunma Sayısı: 6077

Obezite tedavisinde; diyet, egzersiz, farmakolojik ve davranış tedavisi gibi birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalarda kilo kaybı sağlayan bireylerin büyük kısmı yıllar içerisinde verdikleri kiloları geri almaktadır. Son yıllarda obezitedeki korkutucu artış nedeniyle ağırlık kaybetmek ne kadar önemliyse, ağırlık kaybı sonrası koruma stratejilerinin geliştirilmesi de o kadar zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle öncelikle tekrar kilo artışımıza neden olan etmenler çok iyi anlaşılmalıdır.

Ağırlık kaybı sonrasında, kilo kazanımına neden olan psikolojik faktörler çok önemlidir.

Nedir bu psikolojik nedenler?

- Kilolu bireylerin büyük bir kısmı daha önceden kilo verip tekrar kilo alma deneyimi yaşamışlardır. Bu nedenle her kilo kaybı girişimlerinin tekrar kilo alımı ile sonuçlanacağını düşünmektedirler.

- Obez bireyler için kilo verdikten sonra işin tamamlandığı düşüncesi mevcuttur. İstenilen kiloya inildiğinde eski alışkanlıklara geri dönülmektedir.

- Kilo verme sürecinde bireylerin aldıkları profesyonel destek, istenilen kiloya ulaşıldığında bitmekte, kişilerde umutsuzluk ve yalnızlık oluşarak kilo alımı tekrar başlamaktadır.

- Kilo verme sonrasında çok az kilo alımında bile karamsarlık oluşmakta, birey kendini kötü hissetmeye başlamakta ve yeme atakları tekrar görülmektedir.

- Kilo vermek isteyen bireylerin, kilo kaybı beklentileri çok yüksek olmakta ve gerçek kilo kayıpları bu hedeflerin genellikle altında kalmaktadır. Ağırlık kayıpları beklenenin altında kaldığında, moralin bozulması sonucu kazanılan doğru alışkanlıklar bırakılmaktadır.

- Bireyler kilo verme sonrasında çekiciliklerinin artacağını ve başkaları tarafından daha çok beğenileceklerini düşünmektedir. Kilo verme sonrasında bu durumlar gerçekleşmediğinde hayal kırıklığı oluşarak motivasyon bozulmakta ve ağırlık kontrolü önemini yitirmektedir.

Kilo verirken dahi yukarıdaki psikolojik etmenlerin bilinmesi ve ona göre desteklerin verilmesi kilo verme sonrasında tekrar kilo alımını engellemede çok etkili olacaktır.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)