Menu
AKTİF YAŞAM

Tansiyonunuzu egzersiz yaparak düşürebilirsiniz

Tansiyonunuzu egzersiz yaparak düşürebilirsiniz
Yayınlanma Tarihi: 05.08.2015
Okunma Sayısı: 1434

Yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı) kalp krizi ve felç riskini artıran ve 60 yaş üzerinde her dört kişiden birinde görülen çok önemli bir sağlık problemidir. Belirtileri çok az olduğu için çoğu kadın ve erkek yüksek tansiyona sahip olduklarını bilmemektedir ancak yüksek tansiyon kontrol altına alınabilir ve bu şekilde kalp krizi veya felç geçirme riski azaltılabilir.

Yüksek tansiyon nasıl tedavi edilebilir?

- Sistolik kan basıncınız(büyük tansiyon) 180'in üstünde ve diastolik kan basıncınız(küçük tansiyon) 110'un üstünde ise doktor kontrolünde hemen ilaç kullanmaya başlamalısınız. İlaçlar ile kontrol altına alındıktan sonra fiziksel aktivitenizi artırarak tansiyonunuzu daha da düşürebilirsiniz.

- Egzersizi artırma, tuz kullanımını azaltma, diyet kalitesinin artması ve kilo kaybı gibi yaşam tarzı değişiklikleri, hafif ve orta şiddetli yüksek tansiyon vakalarında oldukça etkili olmaktadır.

- Egzersizin tansiyonunuz üzerindeki olumlu etkileri, aktivitenizi artırdıktan 3-4 hafta sonra ortaya çıkar ve sistolik ile diastolik tansiyonunuz 5 ile 7 değerleri arasında azalır.

- Fiziksel aktivite aynı zamanda kilo, kolesterol ve kan şekeri kontrolünü de sağlayarak tansiyonunuz normal seviyeleri düşmemiş olsa bile kalp krizi ve felç riskine karşı koruma sağlar.

- Prehipertansiyonu olan kişiler(sistolik 120-139, diastolik 80-89) ve ailede hipertansiyon öyküsü olanlar için fiziksel olarak aktif olmak oldukça önemlidir.

Nasıl egzersiz yapmalıyım?

Tansiyonunuzu düşürecek belirli bir egzersiz türü yoktur. Yüzme, bisiklet, aerobik gibi farklı egzersiz türleri ile birlikte yürüyüş, merdiven çıkma, ev işleri gibi günlük aktiviteler de bu konuda faydalı olmaktadır.

Yürüyüş gibi hafif şiddetli egzersizler tansiyonu düşürme konusunda yoğun şiddetli egzersizler kadar etkilidir. Fiziksel aktivite sırasında kalp atışlarınız hızlanabilir fakat bu aktiviteleri yaparken hala konuşabiliyor olmanız gerekmektedir. Jogging veya koşu gibi yoğun şiddetli egzersizlere başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Fiziksel aktivitenizi artırmak için ipuçları:

- Arabanızı uzağa park ederek işyerine geliş ve gidişte yürüyüşünüzü artırabilirsiniz.
- Asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih edin.
- Öğle aranızda 10-15 dakikalık yürüyüşler yapın.
- Öğle yemeklerinde az yağlı veya yağsız seçenekler olan restoranları tercih edin ve buralara yürüyerek gidin.
- Çocuklarınızı ve torunlarınızı parka götür ve parkta onlarla oyun oynayın.
- Hava kötü olduğunda alışveriş merkezinde 30 dakikalık yürüyüş yapın.
- Sabahları yarım saat erken uyanın ve güne egzersiz ile başlayın.
- Yaptığınız fiziksel aktivite türlerini çeşitlendirin. 

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)