Menu
AKTİF YAŞAM

Sporcularda üst solunum yolu enfeksiyonları fazla görülebilir

Sporcularda üst solunum yolu enfeksiyonları fazla görülebilir
Yayınlanma Tarihi: 14.03.2016
Okunma Sayısı: 650

Sedanter yaşamla kıyaslandığında orta şidette düzenli yapılan egzersizin savunma sistemi kuvvetlendirdiği ancak uzun süreli ve yoğun egzersizlerin ise bağışıklık sistemini geçici olarak baskıladığı belirtilmektedir. Bu baskılama yoğun antrenmanlardan 24 saat veya daha sonra olabilmekte ve üst solunum yolu enfeksiyonu görülme sıklığını artırmaktadır.

Yetişkinlerde yılda ortalama 3-4 kez üst solunum yolu enfeksiyonları görülürken, sporcularda yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı bu enfeksiyonlar çok daha fazla görülmektedir. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenme, dinlenme ve antrenman düzenlenmesi ile sporcularda bu baskılanmanın önlenmesine çalışılmalıdır.

Yeterli uyku ile birlikte, özellikle protein, demir, çinko, A vitamin, D vitamin, E vitamin, B6 ve B12 vitamini alımlarına dikkat edilmesinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği belirtilmektedir. Ayrıca egzersiz sırasında saatte 30-60 gram karbonhidrat alımı, flavonoid içeren suplemanlar, probiyotik ürünler ve D vitamininin de, aşırı egzersize bağlı bağışıklık sisteminin zayıflamasını engellediği görülmektedir.

Kaynak:
http://www.gssiweb.org/en/Article/sse-151-effects-of-exercise-on-immune-function

Etiketler
flavonoid, karbonhidrat, çinko, protein, uyku, beslenme, solunum, bağışıklık, egzersiz, vitamin
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)