Menu
AKTİF YAŞAM

Sporcularda egzersiz sırasında mide problemlerini önlemek

Sporcularda egzersiz sırasında mide problemlerini önlemek
Yayınlanma Tarihi: 18.07.2016
Okunma Sayısı: 2629

Dayanıklılık sporcularında daha fazla görülmekle birlikte, sporcularda gastrointestinal problemlere sık rastlanmaktadır. Bu problemler, performansı olumsuz etkilemekle birlikte egzersiz sonrası toparlanmayı da geciktirebilmekte, bazı sporcularda ise çok daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Sporcularda egzersiz sırasında en sık görülen gastrointestinal problemler; bulantı, kusma, karın ağrısı ve kanlı ishaldir.

Egzersiz sırasında gastrointestinal sisteme kan akımının bozulması; gastrointestinal problemlerin gelişiminde temel etkendir. Bu konuda beslenmenin de rolünün olduğu bilinmektedir.

Yarış öncesinde beslenme planının yapılarak besinlerin denenmesi, gastrointestinal problemlerin önlenmesinde etkili olmaktadır. Gastrointestinal problemlere yol açmayacak yiyeceklerin seçimi de çok önemli olup, sporcunun kendisine rahatsızlık vermeyen yiyecek ve içecekleri deneyerek öğrenmesi sağlanmalıdır.

Özellikle egzersiz öncesi protein, yağ ve posadan zengin yiyecekler ile süt ürünleri tüketiminin azaltılması, egzersiz sırasında gastrointestinal semptomların görülme riskini azaltabilmektedir.

Kaynak: 
Oliveria EP. SSE 114. Nutritional recommendations to avoid gastrointestinal distress during exercise. www.gssiweb.org /en/article/sse-114

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)