Menu
AKTİF YAŞAM

Sporcular vitamin hapları kullanmalı mı?

Sporcular vitamin hapları kullanmalı mı?
Yayınlanma Tarihi: 14.01.2015
Okunma Sayısı: 2633

Az sayıda araştırma olmasına karşın, egzersizin bazı vitaminlere olan gereksinimi artırdığı bilinmektedir. B vitaminlerinin, egzersiz ile iki temel nedenden dolayı ilişkisi bulunmaktadır. Tiamin, riboflavin, B6 vitamini, niasin, pantotenik asit ve biotin egzersiz sırasında enerji oluşumuna yardım etmekte, folik asit ve B12 vitaminleri ise; kırmızı kan hücre oluşumu, protein sentezi, doku yapımı ve onarımı için gerekmektedir.

Sporcularda enerji harcamasının artmasına bağlı olarak, vitamin gereksiniminin ne kadar artması gerektiği tam olarak bilinmemekte ve sporcular için farklı vitamin önerileri bulunmamaktadır.

Yeterli ve dengeli beslenen bir sporcunun, diyete ek vitamin kullanmasına gerek yoktur çünkü spor yapanlar enerji ihtiyaçlarının fazla olmasından kaynaklı daha fazla yiyecek ve içecek tüketmekte bu sayede ihtiyaçları olan vitaminleri karşılayabilmektedirler. Sporcularda ihtiyacın üzerinde vitamin kullanımının, performans artırmada etkisinin olmadığı gösterilmiştir.

Ancak vitamin yetersizliklerinde egzersiz performansının olumsuz etkilenebileceği unutulmamalıdır. Son yıllarda özellikle kapalı spor salonlarında antrenman yapan sporcularda D vitamini eksikliğinin sık görüldüğü ve uzun dönemde etkilerinin büyük olabileceği unutulmamalıdır.
Özellikle kilo vermek için diyet yapan sporcular, çok kötü beslenen sporcular, besin allerjisi ve intoleransı olan sporculara spor hekimi veya spor diyetisyeni tarafından gerekli beslenme ve vitamin takviyeleri yapılabilir. Kullanılan vitaminlerin doping içermediğinden  emin olunmalıdır.

Suda çözünen vitaminlerin fazlası, vücuttan idrarla atılmaktadır. Ancak yağda çözünen vitaminlerin  (A, D, E, K vitaminleri) aşırı alımlarının; iştah kaybı, baş ağrısı, karaciğer hasarı, kemik ağrısı, nörolojik ve böbrek sorunları gibi önemli sağlık problemlerine neden olabileceği belirtilmektedir.

Özellikle günlük maksimum alım limitlerinin sporcular ve önerilen kişiler tarafından çok iyi bilinmesi gerekmektedir ve günlük bu dozlar kesinlikle aşılmamalıdır.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)