Menu
AKTİF YAŞAM

Sporcular uyumadan önce protein almalı mı?

Sporcular uyumadan önce protein almalı mı?
Yayınlanma Tarihi: 04.07.2016
Okunma Sayısı: 6069

Son yıllarda egzersiz sonrası toparlanma ve kas gelişimi için, karbonhidratlarla birlikte protein alımının çok önemli olduğu belirlenmiştir. Özellikle egzersizden hemen sonra 20-25 gram kadar protein alımı, egzersiz sonrası kas protein sentez oranını artırmaktadır.

Uyku öncesi protein alımının ise, gece boyunca proteinin sindirim ve emiliminin etkili olmasını sağladığı, mevcut plazma amino asit miktarını artırdığı ve egzersiz sonrası kas protein artışının gece boyunca devam etmesini sağladığı gösterilmiş olup, uyku öncesi yaklaşık 20-40 gram protein alınmasının bu etkiyi sağladığı belirtilmektedir.

Protein kaynağının kas protein sentez oranında etkili olduğu, sütte bulunan whey ve kazein proteinin, soya proteinine göre daha fazla avantaj sağladığı, ayrıca kazein ile karşılaştırıldığında; whey proteininin, kas protein sentez oranını daha fazla artırdığı belirtilmektedir.

Kaynak:
http://www.gssiweb.org/en/Article/sse-117-protein-ingestion-prior-to-sleep-potential-for-optimizing-post-exercise-recovery

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)