Menu
AKTİF YAŞAM

Sporcu içeceklerini biliyor musunuz?

Sporcu içeceklerini biliyor musunuz?
Yayınlanma Tarihi: 09.08.2014
Okunma Sayısı: 5633

Başta Amerika olmak üzere tüm Dünya’da her geçen gün önemi daha çok anlaşılan ve özellikle sporcular ve genç yetişkinler tarafından tercih edilen sporcu içecekleri, ülkemizde de özellikle profesyonel sporcular tarafından bilinmekte ancak bazen enerji içecekleri ile karıştırılmaktadır.

Sporcu içecekleri neden önerilmektedir?

İster profesyonel ister amatör düzeyde spor yapılsın, egzersiz sırasında ciddi oranda sıvı kayıpları oluşmaktadır. Terleme; kişiden kişiye, aktivite türüne, süresine, yoğunluğuna göre değişir ve egzersiz sırasında tüm bu etkenlere bağlı olarak saatte yarım litre ile 3 litre arasında sıvı kayıpları görülmektedir. Sıvı kayıpları hem aerobik hem de anaerobik performansı olumsuz yönde etkilemekte ve sıvı kaybı sonucu ağırlığın %2’den fazla azalması; performansla birlikte konsantrasyon ve koordinasyon gibi sporcunun performansını olumsuz etkileyen birçok etki yaratmaktadır. Bu kayıpların daha fazla olması ölümlere kadar giden sağlık problemlerine de neden olabilmektedir. Tüm bu nedenlerle egzersiz sırasında sıvı alımı muhakkak sağlanmalıdır.

Terle birlikte başta sodyum ve potasyum olmak üzere birçok mineral kaybı görülmektedir. Bunlarla birlikte klor, kalsiyum, magnezyum gibi minerallerde de az da olsa kayıplar oluşabilmektedir. Bu elektrolitler karşılanmadan sadece sıvı alımının yerine konması tam anlamıyla rehidrasyonu yani sıvının yerine konmasını sağlamamaktadır. Ayrıca elektrolitler olmadan aşırı su tüketimi hiponatremi denilen önemli problemlere yol açabilecek sorunlara da neden olabilmektedir.

Bir diğer önemli konu ise sporcular egzersiz sırasında vücutlarında depoladıkları (kas ve karaciğerde) karbonhidratları (glikojen) enerji için kullanırlar. Bu enerji depoları ne kadar fazla ise dayanıklılıkları o kadar fazla olmaktadır. Ancak bu depolar sınırlıdır ve yapılan egzersiz sırasında karbonhidrat desteği ile depoların daha idareli kullanımları sağlanabilmektedir.

Sonuçta egzersiz sırasında vücutta azalan sıvı, elektrolit ve karbonhidrat depolarının karşılanmasını sağlayan ve spor yapanların ihtiyaçlarına göre içeriği belirlenmiş en ideal içecek sporcu içecekleridir.

Kimler sporcu içeceklerini tüketmelidir?

Her spor yapan bireyin sporcu içeceklerini tüketmesine gerek olmamakla birlikte özellikle 1 saatten uzun süre egzersiz yapan ve çok terleyen bireylerin sporcu içeceklerini tüketmesi performans ve sağlık açısından önerilmektedir. Dayanıklılık (maraton, triatlon, bisiklet vb.) gibi branşlarla birlikte futbol, voleybol, basketbol gibi aralıklı uzun süreli egzersizlerde de sporcu içeceklerinin kullanılması performansı olumlu yönde etkilemektedir.

Sporcu içeceklerinin dezavantajları nelerdir?

Sporcu içeceklerinin dezavantajları da yok değildir. Suya oranla bir maliyet içerir, karbonhidrat içerdiği için kalori yani enerji değeri bulunmaktadır ve ağız bakımına dikkat edilmez ise karbonhidrat içeriği nedeni ile aşırı kullanımı diş problemlerine neden olabilir.

Sporcu içeceklerinin enerji içeceklerinden farkı nedir?

Sporcu içecekleri bazen enerji içecekleri ile karıştırılmaktadır. Enerji içeceklerinin en büyük özelliği yüksek oranda karbonhidrat ve kafein içermesidir. Uygun dozlarda olan kafein alımı (2-3 g/kg) gerçekten fiziksel ve mental performansı olumlu yönde etkilerken, yüksek dozlarda kafein alımının (5-9 g/kg) epinefrin konsantrasyonunda artışa neden olarak kalp atımında ve nabızda hızlanma ve ölüme varan sonuçlara sebebiyet verebileceği çalışmalarda gösterilmiştir. Maalesef enerji içecekleri tüketimine bağlı ölümlerin veya hastaneye başvuruların sayısı da küçümsenmeyecek kadar fazladır. Enerji içeceklerinin bileşiminde egzersiz sırasında sporcular için gerekli olan karbonhidrat ve mineral oranları bulunmamaktadır.

Ne kadar sporcu içeceği tüketilmelidir?

Uzun süreli egzersizler sırasında her 15-20 dakikada bir 150-300 ml kadar sporcu içeceği tüketiminin yeterli olduğu belirtilmektedir. Sporcu içecekleri tadı nedeni ile de birçok kişi tarafından tercih edilmekte ve bu nedenden dolayı egzersiz sırasında daha fazla sıvı alımını sağlamaktadır. Farklı aromalarda bulunan sporcu içecekleri, pratik taşınması ve kişiye özel şişesi nedeni ile hijyen açısından da sporcu ve egzersiz yapanlara avantaj sağlamaktadır.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)