Menu
AKTİF YAŞAM

Spor ve egzersiz yapanlar için magnezyum minerali çok önemlidir

Spor ve egzersiz yapanlar için magnezyum minerali çok önemlidir
Yayınlanma Tarihi: 05.02.2016
Okunma Sayısı: 9539

Magnezyum vücutta en fazla bulunan minerallerden biridir. Vücutta 300'den fazla metabolik reaksiyonda görev alır. Normal sinir ve kas fonksiyonun korunması, kalp ritmi, kan basıncı, immun sistem, kemik sağlamlığı, kan glikoz düzeyi ve kalsiyum emiliminde etkili olan bir mineraldir. Posadan zengin sebzeler, yağlı tohumlar, kurubaklagiller, tam tahıllar magnezyum açısından zengin kaynaklardır.

Magnezyumun enerji üretimi ve depolanmasında, normal kas fonksiyonu ve kan glukoz düzeyinin korunmasındaki rolleri nedeniyle, sporcular açısından ergojenik etkisi düşünülmekte ve çalışmalar yapılmaktadır. Sporcular üzerinde, magnezyumun performansı artırabileceği gösterilmiş olup, bu etkinin daha çok magnezyumu yetersiz olan sporculara, yapılan eklemelerde olduğu görülmüştür.

Sporcularda ciddi magnezyum yetersizliğinin ani ölümlere neden olabileceği de belirtilmektedir. Bu nedenlerle 9 yaş ve üzerinde olan sporcuların, günlük maksimum 350 mg kadar magnezyum alımları önerilmektedir. Ancak aşırı alımın çinko ve kalsiyum emilimini olumsuz etkilediği de unutulmamalıdır.

Kaynak:
Curr Sports Med Rep. 2015 Jul-Aug;14(4):279-83, Medicina Sportiva (2015), vol. XI, no 1, 2482-2494

Etiketler
tahıllar, glikoz, magnezyumu, kalsiyum, kas, magnezyum
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)