Menu
AKTİF YAŞAM

Spor ve egzersiz yapanlar için beslenme neden önemlidir?

Spor ve egzersiz yapanlar için beslenme neden önemlidir?
Yayınlanma Tarihi: 22.05.2014
Okunma Sayısı: 4957

İster sağlıklı olmak, kilo vermek veya fit olmak için yapılsın, isterse performans sporcusu olup resmi müsabakalara katılmak istensin, her geçen gün her yaş ve cinsiyetten bireyin aktivitelere katılımı artmaktadır. Yapılan egzersiz veya sporun etkinliğini artırmak ve beklenen olumlu etkilerini görmek ancak doğru beslenme uygulamaları sayesinde olmakta ve kişiye çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

Sor veya egzersiz yapanların yeterli ve dengeli beslenme etkileri;

- Yapılan egzersiz ve spor türüne uygun beslenme uygulamaları ile daha iyi antrenman veya egzersiz yapılabilmekte yani antrenman etkinliği artabilmektedir. Bu sayede antrenmanların daha verimli geçmesi sağlanarak istenen ve beklenen sonuçlara ulaşmak daha kolay olmaktadır

- Özellikle sporcularda dayanıklılık ve kuvvet performansı artmaktadır.
 
- Doğru beslenme sayesinde ideal vücut ağırlığı ve vücut kompozisyonuna  (vücut yağı, kas kitlesi vb.) sahip olmak daha kolay olmaktadır. İstenen vücut ağırlığı ve kompozisyonuna ulaştıktan sonra bu durumun korunması da ancak doğru beslenme uygulamaları sayesinde olabilmektedir.
 
- Düzenli egzersiz optimum beslenme ile birlikte vücudun savunma sistemini artırarak yorgunluk, hastalık ve sakatlık risklerini azaltmaktadır. Doğru beslenme uygulamaları ile sakatlanma riskinin % 50 oranında düşürülebildiği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir ve bu oran gerçekten profesyonel sporcular için çok büyük önem taşımaktadır.
 
- Doğru beslenme programı ile birlikte egzersizin bir arada uygulanması sağlığın korunması ve geliştirilmesini sağlamaktadır.
 
- Sporcuların veya egzersiz yapanların yeterli ve dengeli beslenmesi kişinin kendine güvenini artırmakta, beslenme ile ilgili sosyal organizasyonlardan keyif alması ve arkadaş ilişkilerinin de çok daha iyi olmasını sağlamaktadır.
 
Sonuç olarak düzenli egzersiz ve spora katılım her zaman uygun beslenme uygulamaları ile tamamlanmalıdır. Doğru beslenme sayesinde sağlığın daha iyi korunması ve sporcuların olumlu her türlü etkiyi görmesi mümkün olabilmektedir. 


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)