Menu
AKTİF YAŞAM

Nerede yürüyelim? Koşu bandı veya açık havada yürümenin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Nerede yürüyelim? Koşu bandı veya açık havada yürümenin avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Yayınlanma Tarihi: 19.09.2014
Okunma Sayısı: 26614

Evde koşu bandında yürümek mi daha iyi yoksa dışarıda yürüyüş parkurunda veya yolda yürümek mi? Her yerde yapılan yürüyüşler benzer gibi gözükse de ufak farklılıklar içererek avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

- Koşu bandının eğimli kullanılmaması, açık havada yapılan yürüyüşe göre daha az enerji harcamasına neden olmaktadır. Bu durumun temel nedeni dışarıda yapılan yürüyüşlerde rüzgara karşı da bir direnç gösterilerek enerji harcamasının artmasıdır. Bu fark çok fazla değildir ve % 1 eğim kullanılması bu farkı ortadan kaldırabilmektedir.

- Koşu bantlarının kollarından tutmak harcanan enerjinin azalmasına sebep olurken yürüyüş postürünü de bozabilmektedir. Yapılacak en iyi şey, yürüme bantlarını kullanırken kollarımızı yanlarda tutmaya çalışmaktır.

- Dışarıda yürürken daha çok kasımız çalışmaktadır. Karşımıza çıkan engeller, çukurlar, kaldırımlar, trafik ışıkları vb. durumlar daha çok kas grubumuzun çalışmasına neden olmaktadır.

- Yokuşlu olmayan bir bölgede yaşıyorsanız, koşu bandını eğim katarak kullanabilirsiniz. Ancak koşu bandında yokuş aşağı fonksiyonu gösteren aşağıya doğru bir eğimin olmaması bir dezavantajdır. Tüm bu kaslarımızı çalıştırmak için yokuş aşağı ve yürüme dışında merdiven inip çıkmak da çok işe yaramaktadır.

- İç ortamda yapılan egzersizler ile karşılaştırıldığında dış mekanda yapılan egzersizler; gerginlik, kızgınlık ve depresyonda azalma, daha iyi duygusal anlama ve daha fazla enerjik olmayı sağlamaktadır. Açık havada yapılan egzersizlerden daha fazla tatmin sağlanırken, sonraki bir zamanda aktiviteyi tekrarlama açısından daha fazla isteğin oluşmasında da etkili olmaktadır.

Dışarıda yapılan yürüyüşlerin koşu bandında yapılan egzersizlerden daha fazla avantajı var gibi gözükse de koşu bandı kullanımının da birçok avantajı bulunmaktadır.

• Koşu bandında mevcut olan hazır programlar egzersizin kontrollü bir şekilde yapılmasına olanak vermektedir. Koşu bandı aynı zamanda nabız durumu, yakılan kalori değerleri gibi bilgileri de göstermektedir.

• Birçok kişi koşu bandını mesafeye göre değil süreye göre ayarlama yaparak kullanır: Engellerin olmayışı nedeni ile tempo artmakta ve dışarıda yapılan egzersizler ile kıyaslandığında aynı sürede daha fazla mesafe yürünmesine ve koşmasına olanak sağlamaktadır. Bu durum enerji harcamasını da artırmaktadır.

• Ayrıca güvenli yürüyüş yolu bulamıyorsanız, hava durumu sizin yürümenize izin vermiyorsa, yürüyüş yaparken televizyon izleme gibi keyif yaşamak istiyorsanız, suya, tuvalete ve duşa daha kolay ulaşıp dışarı çıkma adına bahaneleri ortadan kaldırmak istiyorsanız koşu bandı tam size göre.

Sonuç olarak avantaj ve dezavantajları olsa da hem dışarıda hem içeride yürüyüş yapmak sağlığınızı korumak ve geliştirmek için yapabileceğiniz en güzel aktivitedir.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)