Menu
AKTİF YAŞAM

İnflamasyon nedir ve risk faktörleri nelerdir?

İnflamasyon nedir ve risk faktörleri nelerdir?
Yayınlanma Tarihi: 15.06.2015
Okunma Sayısı: 59020

İnflamasyon; bağışıklık sisteminin, bir kesik veya virüs gibi dışarıdan gelen saldırılara verdiği yanıttır. Koşullar tedavi edildiğinde akut inflamasyon ortadan kalkar fakat kronik inflamasyon kolayca iyileşmediği için vücuda zarar vermektedir. Kronik (uzun süreli) inflamasyonda bağışıklık hücreleri sağlıklı dokulara sürekli saldırarak kanser, diyabet, kalp hastalığı, kalp krizi ve hatta Alzheimer gibi durumlar ve diğer bazı hastalıklarla sonuçlanır.

Kronik inflamasyon için risk faktörleri

- Kilolu olmak:

Özellikle karın bölgesinde çok fazla kilonun olması vücudunuzda inflamasyona neden olan pro-inflamasyon kimyasalları çok fazla ürettiğinin göstergesidir. Bu süreç hastalığı kötüleştirir ve yaşlanma sürecini hızlandırır. Karın boşluğundaki organların etrafında biriken yağ hücreleri, stres hormonu olan kortizolün seviyelerini artırır ve bu da inflamasyonu artıran kimyasalların daha fazla üretilmesine neden olur.

- Metabolik sendrom:

Yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ile yüksek kan trigliseritleri vücudunuzda inflamasyon olduğunun ve diyabet ile kalp hastalığı bakımından risk altında olduğunuzu gösterir.

- Hareketsizlik:

Hareketsiz bir yaşam tarzı inflamasyona yol açar. Günde 60 dakika egzersiz yapmak metabolik sendroma karşı korur.

- Stres:

Stres, karın yağı birikimine neden olabilir.

- Uykusuzluk:

Stres düzeyinin azaltılması için her gece 7-8 saat uyku uyunması gerekmektedir.

- Kötü diş sağlığı:

Bilim insanları diş etlerinde inflamasyona neden olan bakterinin aynı zamanda damarlarda inflamasyon ve kalınlaşmaya neden olan bakteri ile aynı olduğunu bulmuşlardır. Bu nedenle diş sağlığı inflamasyona karşı korunmada çok önemlidir.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)