Menu
AKTİF YAŞAM

Hamilelikte fiziksel aktivitenin önemi

Hamilelikte fiziksel aktivitenin önemi
Yayınlanma Tarihi: 22.10.2014
Okunma Sayısı: 853

Hamilelikle birlikte sevdiğiniz sporlara, aktivitelere veda etmek zorunda mısınız ya da egzersiz yapmıyorsanız başlamalı mısınız? Bu konu her hamile bayanın merak ettiği ve devamlı danıştığı bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hamilelik süresince fiziksel olarak aktif olmak kadınlara pek çok fayda sağlamaktadır. Psikolojik faydaları, normal ağırlık kazanımına yardımcı olması ve daha iyi fiziksel kondisyon sağlaması bu faydalar arasında öncelikle dikkati çekmektedir. Hamilelik süresince egzersiz yaparak aşağıdaki avantajlara sahip olabilirsiniz;

- Vücudunuz değiştikçe iyi görünün ve iyi hissedin.
- Kas kütlenizi, vücut sıkılığınızı ve gücünüzü koruyun.
- Bacak ve sırt ağrılarını, kabızlığı, gaz ve şişkinliği azaltın.
- Kan dolaşımınızı iyileştirerek oluşabilecek damar çatlaklarını önleyin.
- Büyüyen karnınız ile bozulan duruşunuzu ve dengenizi iyileştirin.
- Uykunuzu iyileştirin.
- Vücudunuzu doğuma hazırlayın.
- Doğumdan sonra vücudunuzun eski haline dönüşünü hızlandırın.

Hamilelik süresince bu faydaları göz önünde bulundurarak olabildiğince aktif olmaya çalışın.

Hamilelikte Aktivite Önerileri

Hamilelik öncesinde yoğun egzersiz yapmayan kadınlar haftada en az iki buçuk saat (150 dakika) veya günde ortalama 30 dakika hafif- orta şiddette egzersiz yapmalıdırlar. Bu aktivite tercihen tüm haftaya yayılmalı ve düzenli olmalıdır. Hamilelik öncesinde yoğun şiddette veya uzun sürelerde egzersiz yapan kadınlar ise hekimlerine danışarak hamilelik süresince de sağlık durumları değişmediği sürece aktivitelerine devam konusunu görüşebilirler. Hamilelikte, egzersiz sırasında ağrı, kanama, kramp gibi durumlar ile karşılaşıldığında egzersiz hemen sonlandırılmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

Aktif hamileler enerji yönünden yeterli ve dengeli bir beslenme ve özellikle besin çeşitliliği sağlayarak bebeğin ve kendilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Özellikle hamilelik süresince sizin ve bebeğinizin kan hacmi arttığı için sıvı takviyesi çok önemlidir. Bu nedenle gün boyunca ve egzersiz sırasında sıvı alımını ihmal etmeyin.

Kaynak: eatright.org

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)