Menu
AKTİF YAŞAM

Gebelikte D vitamini durumu doğum sonrası depresyonu tetikleyebiliyor

Gebelikte D vitamini durumu doğum sonrası depresyonu tetikleyebiliyor
Yayınlanma Tarihi: 28.08.2014
Okunma Sayısı: 840

Doğum sonrası depresyon kadınların % 10-15’inde görülmekte, hem anne hem de bebek sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir.  Son yıllarda yapılan çalışmalarda, düşük D vitamini seviyeleri ile depresyon ve bazı psikolojik problemler arasında ilişki olabileceği belirlenmiştir.

Bu çalışmada gebelik döneminde D vitamini göstergesi olan serum  25 hidroksivitamin D3(25OHD3) seviyeleri  ile doğum sonrası depresyon arasındaki  ilişkiyi ortaya koymak amacıyla planlanmıştır. Çalışmayı tamamlayan 179 kadının hamileliklerinin 24-28 haftalarında bakılan D vitamin düzeyleri ile doğum sonrası 1.hafta, 6. hafta ve 6. aydaki depresyon durumları arasındaki ilişki incelenmiştir.

Sonuç olarak gebeliğin 24-28 haftasında yani ortalarında bakılan D vitamini eksikliği ile doğum sonrası depresyon görülme sıklığı arasında önemli bir ilişki saptanmış, D vitamini yetersizliğinin bu dönemde depresyonu tetikleyebileceği belirtilmiştir.

Kaynak :  

Mid-pregnancy vitamin D levels and postpartum depression. European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology
Volume 179, Complete , Pages 110-116, August 2014


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)