Menu
AKTİF YAŞAM

Elit sporcularda D vitamini eksikliği daha mı yaygın?

Elit sporcularda D vitamini eksikliği daha mı yaygın?
Yayınlanma Tarihi: 09.03.2017
Okunma Sayısı: 449

Daha önce İngiltere ve Amerika’da yapılan çalışmalarda serum D vitamini eksikliği prevalansı %40-60 arasında bulunmuştur.

D vitamini eksikliği kas gücünde ve kas protein sentezindeki azalma ile ilişkilidir. Bu iki durum da performansa etki etmektedir.

European Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan araştırmanın sonucuna göre Hollanda’da yapılan bu çalışmada elit sporcuların sadece %30’u yeterli (75 nmol/l’den yüksek) D vitamini seviyesine sahiptir. Sporcuların %34’ünde 25(OH)D seviyesi eksik (50nmol/l altı) iken; %30’unun yetersiz (50-75 nmol/l arası) olduğu gösterilmiştir. Araştırma sonucunda 3 ay süresince günlük 2.200 IU D vitamini desteğinin eksikliği giderebileceği ve sonrasında günlük 400 IU desteğin ise yeterlilik seviyesinin korunmasına yardımcı olabileceği gösterilmiştir. Yıl boyunca 2200 IU/gün doz D vitamini kullanımının yüksek doz bir doz olduğu ve gereksiz olduğu bildirilmiştir.

Çalışma detayları
128 iyi antrene Hollandalı atletten alınan kanların değerlendirildiği çalışmada D vitamini eksikliği veya yetersizliği yaklaşık %70 civarında tespit edilmiştir. Bu 128 sporcunun 102’sine randomize olarak 12 ay boyunca günlük 400 IU, 1100 IU veya 2200 IU D vitamini oral suplementasyonu yapılmıştır.
Sonuçlar göstermiştir ki 2200 IU D vitamini suplementasyonu yapılan grubun serum D vitamini seviyesi en çok yükselen grup olmuştur (D vitamini suplementasyonu yapılmayan grup dahil).

Günlük 2200 IU suplementasyonun yapıldığı grupta serum 25(OH)D seviyesi korunumu yıl boyunca daha iyi olmuştur. Suplementasyon bırakıldıktan sonraki 3.ayın sonunda serum D vitamini konsantrasyonu %85 korunurken; 12 ay sonunda %80 korunmuştur.

Bu çalışmada serum D vitamini seviyesi 50 nmol/l ve altı olanlar seçilmiş olsaydı günlük 400 IUD vitamini, serum D vitamini seviyesini 3. Ayın sonunda 50 nmol/l üzerine çıkarmak için yeterli olacaktı.

Kış aylarında serum D vitamini seviyesinin tespiti ve eksikliğinin tespiti durumunda suplementasyonunun yapılması sporcu performansı için önemlidir.

Kaynak:
http://www.nutraingredients-usa.com/Research/Is-vitamin-D-deficiency-highly-prevalent-among-elite-athletes


Etiketler
elit sporcu, suplementasyon, vitamini, vitamini,
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)