Menu
AKTİF YAŞAM

Egzersiz sırasında protein almalı mıyız?

Egzersiz sırasında protein almalı mıyız?
Yayınlanma Tarihi: 12.04.2015
Okunma Sayısı: 16831

Kastaki protein yapımını beslenme ve egzersiz olmak üzere temel olarak iki faktör uyarmaktadır. Kasta protein yapımının artması, egzersize uyumu sağlayarak performansı artırmakta ve özellikle protein olmak üzere besin alımı, direkt olarak kastaki protein yapımını hızlandırmaktadır.

Egzersiz sonrasında normal bir öğün tüketmek yerine yaklaşık 15-20 gram kadar protein içeren bir öğün tüketildiğinde, kasta protein yapımı daha uzun süre yüksek kalarak 2-5 saat süresince devam etmektedir. Egzersiz ise, kasta protein sentezini artırarak kasın egzersize uyumunu sağlamaktadır. Egzersiz direkt olarak iskelet kasında, protein yapımını uyararak, egzersiz sonrasında 24 saate kadar kas yapımının devam etmesini sağlamaktadır.

Protein alımı ile ilgili genel öneri hemen egzersiz sonrasında 20 gram yüksek kaliteli protein tüketilmesi şeklindedir. Bununla birlikte yeni yapılan çalışmalarda, kasta protein yapımının artması için, egzersizden hemen önce veya egzersiz esnasında da protein alınması gerektiğini göstermiştir.

Egzersizden hemen önce ve egzersiz sırasında karbonhidrat ile birlikte protein alımı, kastaki protein yapımını oldukça hızlandırmaktadır. Sadece karbonhidrat alımı vücuttaki protein dengesini korumakta yeterli olmazken, karbonhidratlarla birlikte protein alımı protein yıkımını azaltmakta ve egzersizden sonraki 5 saat boyunca protein dengesini korumaktadır.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)