Menu
AKTİF YAŞAM

Egzersiz beynimizi nasıl etkiliyor?

Egzersiz beynimizi nasıl etkiliyor?
Yayınlanma Tarihi: 14.04.2015
Okunma Sayısı: 4062

Fiziksel aktivite kardiyovasküler hastalıklar, kolon ve meme kanseri, obezite, alzheimer, depresyon ve anksiyete gibi pek çok farklı hastalığı önlemektedir. Egzersiz aynı zamanda beyinde yeni sinir hücrelerinin üretimi ile beyin sağlığını da korumakta ve bu sayede çocuklar ve yaşlılarda birçok olumlu etkileri bulunmaktadır.

Çocuklar - Gelişmekte Olan Beyinler
Günümüzde çocuklar giderek daha hareketsiz kalmakta ve hareketsiz olan çocuklarda daha erken yaşlarda tip 2 diyabet veya obezite riski ortaya çıkmaktadır.   Fiziksel olarak aktivitenin bilişsel ve akademik başarıyı olumlu yönde etkilediği ve yapılan çalışmalarda çocukların bilişsel yeteneklerinin ve okul başarılarının genel fiziksel kondisyonları ile ilişkili olduğunu gösterilmiştir.

Yaşlılar - Beyin İşlevlerindeki Azalmayı Önleme
Yaşın ilerlemesi ile birlikte düşünme hızı, kısa dönem ve uzun dönem hafıza gibi bilişsel işlevlerde azalma görülmektedir. Bilişsel işlevlerde görülen bu azalmalar, beyin yapısı ve işlevlerindeki değişiklikler ile ortaya çıkmaktadır. Fiziksel aktivite yaşla ilişkili bilişsel kayıpların önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Aerobik egzersiz, yaşlı bireylerde bilişsel işlevler üzerinde olumlu etkiler göstermektedir.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)