Menu
AKTİF YAŞAM

Diyetisyene danışmak için çok nedeniniz var

Diyetisyene danışmak için çok nedeniniz var
Yayınlanma Tarihi: 17.01.2015
Okunma Sayısı: 1945

Son yıllarda tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de diyetisyene danışma isteği artmakta ve her geçen gün bu konu daha da önem kazanmaktadır.

Gelin bir bakalım en çok hangi konularda diyetisyene danışabiliriz.

1- Diyabet, kardiovasküler hastalık, yüksek tansiyon vb. problemleriniz var ise;
Kronik hastalıkların kontrol altına alınmasında en önemli etkenlerden biri, doğru beslenme programı uygulamaktır. Diyetisyeniniz hastalığınıza uygun, hayatınızı zora sokmadan uygulayacağınız beslenme programınızı hazırlar.

2. Gastrik by pass ameliyatı geçirdiyseniz ve geçirmeyi düşünüyorsanız;
Mideniz ancak küçük porsiyonlarla başa çıkabildiği için, vücudunuz gerekli besin ögelerini almakta zorlanır. Diyetisyeniniz  ihtiyaçlarınıza uygun bir beslenme programı oluşturmak için siz ve doktorunuz ile birlikte çalışacaktır.

3. Sindirim problemleriniz var ise;
Diyetisyeniniz sindirim problemlerinizi en aza indirecek beslenme programı hazırlayacaktır.

4.Hamileyseniz ve hamile kalmaya çalışıyorsanız;
Diyetisyeniniz özellikle hamileliğin ilk 3 ayında folat gibi besin ögelerini aldığınızdan emin olmanızı sağlayarak bebeğinizde nöral tüp veya spinal kord hasarı gelişim riskini azaltır. Hamileliğinizi sağlıklı ve uygun ağırlıkta tamamlamanıza yardımcı olur. Mide bulantıları, kusma, kabızlık gibi sık görülen problemleri rahatlıkla çözmenizi sağlar.

5. Bebeğinizi emzirirken güvenli bir rehbere ihtiyacınız var ise;
Diyetisyeniniz sizin yeterli miktarda enerji ve besin öğelerini almanızı sağlayarak verimli bir emzirme süreci geçirmenize yardımcı olur.

6. Ergenlik çağındaki çocuğunuzun beslenme problemleri var ise;
Diyetisyeniniz çocuğunuzun anoreksiya veya bulimiya gibi yeme bozuklukları ve kilo problemlerine yardımcı olacaktır. Bu çağdaki çocuğunuzun  maksimum büyüme ve gelişimini sağlama açısından uygun beslenme önerilerinde bulunacaktır.

7. Kilo almaya veya kaybetmeye ihtiyacınız var ise;  
Diyetisyeninizden sağlıklı kilo kazanımı için neler yapabileceklerinizi öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda kilo kaybı için diyetisyeniniz ile birlikte düşük kalorili beslenme ve düzenli fiziksel aktivite programınızı planlarken favori yiyeceklerinizden vazgeçmek zorunda kalmazsınız.

8. Yaşlı anne ve babanızın bakımını üstleniyorsanız;
Diyetisyeniniz besin-ilaç etkileşimi, yeterli sıvı alımı, hipertansiyon ve yaşlanmayla ortaya çıkan tat ve diş problemlerine uygun beslenme düzeninizi oluşturma konularında size yardımcı olacaktır.

9. Yeterli ve dengeli beslenmek istiyorsanız;
Diyetisyeniniz yanlış bilgiyi ayırt etmenizi sağlar, Supermarketlerde etiket okumayı öğretir, sağlıklı yemek pişirmenin yollarını, yeme planınızı bozmadan dışarıda yemek yemeyi  ve canınızın çektiği sağlıksız besinlerle nasıl baş edebileceğinize diyetisyeninizle karar verebilirsiniz.

10. Spor performansınızı geliştirmek istiyorsanız;
İster maraton koşuyor, ister kayak yapıyor, ister yalnızca köpeğinizle yürüyor olun diyetisyeniniz sonuca ulaşmanız için hedef belirlemenizi sağlar ve uygun beslenme programınızı hazırlayarak performansınızın artmasına yardımcı olur.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)