Menu
AKTİF YAŞAM

Diyetimizdeki fazla şekerin kaynağı nereden gelmektedir?

Diyetimizdeki fazla şekerin kaynağı nereden gelmektedir?
Yayınlanma Tarihi: 28.03.2015
Okunma Sayısı: 3108

Şeker ilaveli yiyecekler ve içecekler vücudun ihtiyaç duymadığı fazladan şeker tüketimine sebep olmaktadır. Besin değeri olmayan bu ürünler bir sürü kalori alınımına dolayısıyla kilo artışına ve tip-2 diyabetinin oluşmasına yol açmaktadır. Amerikan Kalp Derneği (American Health Association, AHA) tarafından günlük sofra şekeri tüketiminin kadınlarda 100 kaloriden (6 çay kaşığı=24 gram şeker), erkeklerde ise 150 kaloriden (9 çay kaşığı=36 gram şeker) fazla olmaması gerektiği önerilmiştir.

Şekerli İçecekler
Bir kutu gazlı içecekler ortalama 150 kalori içermektedir. Sporcu içecekleri ise bir saat ya da daha yoğun çalışan sporcular için spor sonrası kaybedilen karbonhidrat, su ve elektrolit yerine koymak için tasarlandığından bu grubun dışında kalan insanların sporcu içeceklerini tüketmeleri fazladan şeker ve kalori alınımına neden olmaktadır.

Şekerli Yiyecekler
İşlenmiş çoğu gıda şeker ilavesi içerdiğinden, bir gıdayı satın almadan önce besin içerikleri etiketini okuyup şeker miktarına dikkat edilmelidir. Bazı üreticiler kullanılan şeker miktarını belirtirken şekerleri ‘şeker’, ‘esmer şeker’ ve ‘bal’ seklinde farklı sınıflandırdığından ürünün toplam şeker içeriğinin anlaşılmasını zorlaştırabiliyor. Esmer şeker ve balın da bir şeker kaynağı olduğu bilinirse ürün seçiminde daha bilinçli yaklaşımlar sergilenip şeker tüketimi azaltılabilir.

Kaynak:
http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/carbohydrates/added-sugar-in-the-diet/
http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-drinks/


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)